Rankingi z 18 maja 2024

Palnik gazowy

Survival

Wybór lekkiego i funkcjonalnego palnika to nie lada wyzwanie. Podstawowym problemem jest nie tylko waga samej kuchenki, ale również dodatkowe funkcje, które sprawiają, że użytkowanie palnika staje się szybsze, bezpieczniejsze i przyjemniejsze.

Jak wybrać turystyczny palnik gazowy? Jakimi kryteriami należy kierować się, kupując palnik gazowy dekarski oraz palnik gazowy do lutowania? Oto krótkie kompendium wiedzy o palnikach.

palnik gazowy
palnik gazowy

Czym kierować się kupując turystyczny palnik gazowy?

Materiały i koszt

Najpopularniejsze palniki stalowe dostępne są za około 90 zł. Niestety są one dosyć ciężkie i przez to mogą nie nadawać się do zabrania na wszystkie wycieczki. Drugi najpopularniejszy rodzaj palnika turystycznego to palnik gazowy aluminiowy, którego koszt nie powinien przekroczyć 120 zł. Trzeci surowiec, z którego wykonywane są palniki, to tytan. To lekki i funkcjonalny materiał, z którego wykonuje się wiele rzeczy. Niestety cena może być dla wielu osób nieosiągalna, gdyż koszt to około 200 zł. Warto zaznaczyć, że palniki są trudne do zaklasyfikowania, gdyż ich konstrukcja składa się z różnych materiałów.

Montaż butli gazowej

turystyczna butla gazowa
turystyczna butla gazowa
Dawniej stosowano tylko butle przebijane, jednak to bardzo niewygodny system montażu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po zamontowaniu butli, nie można jej już odkręcić przed całkowitym wykorzystaniem. Najpopularniejsze obecnie są systemy nakręcane, które stosuje coraz większa ilość producentów. Jak działa ten system? Wystarczy nagwintowany palnik nakręcić na nagwintowaną butlę.

Wymiary i szybkość rozkładania

Obecne palniki, jakie zakupić można w sklepach, mają idealne wymiary pod różne garnki. Warto zwrócić uwagę na podpórki, gdyż dzięki nim palnik ma większą stabilizację, a sam proces rozkładania palnika jest szybki. Przeciętne wymiary to 75x55x90mm. Wszystko uzależnione jest od producenta, gdyż zakupić można o wiele większe lub o wiele mniejsze wymiary.

Rodzaj paliwa

Najpopularniejsze palniki to propan-butan, gdyż cechuje się on niską ceną oraz dużą dostępnością. Coraz częściej stosuje się propan-izopropan-butan, gdyż cena i jakość tego gazu sprawia, że jest to jeden z najlepszych wyborów na rynku. Innym rozwiązaniem jest zakup kuchenki wielopaliwowej, jednak koszt takiego urządzenia to około 700 zł.

Zobacz również!
Rankingi gazowych palników turystycznych maj 2024


Do czego przydaje się ręczny kuchenny palnik gazowy?

Ręczne palniki gazowe to konieczne urządzenie do przyrządzania potraw, takich jak creme brulee. Nadaje się on przede wszystkim do karmelizowania oraz przypiekania. To poręczne i oczywiście bezpieczne urządzenie, pod warunkiem, że jest prawidłowo użytkowane. Do czego przyda się to urządzenie? Przede wszystkim do potrawy creme brulee, tortu bezowego z pierzynką, drinków z opalaną skórką pomarańczy, zapiekanek, tart, lasagne.


Jak wybrać palnik gazowy do lutowania?

Gazowy palnik do lutowania może służyć oczywiście do lutowania miękkiego twardego, jak i miękkiego. Oba te sposoby różnią się nieco od siebie. Czynnikiem, który łączy oba rodzaje palników, jest spoina wytapiana dzięki palnikowi. Ważne, aby palnik gazowy do lutowania był wygodny i co najważniejsze skuteczny w użytkowaniu. Jakie są najważniejsze parametry w przypadku wyboru palnika do lutowania?

Regulacja wysokości płomienia

Funkcja umożliwia dostosowanie temperatury do rodzaju wykorzystywania materiału do lutowania. Lampa stosowana do lutowania miedzi nagrzewa się zazwyczaj 450 stopni C.

Maksymalna temperatura płomienia

Poza opcją zmiany wysokości palnika, warto zwrócić uwagę również na maksymalną temperaturę palnika. Zalecane rozwiązanie to zakup palnika o temperaturze 1350 stopni C.

Moc

Ten parametr określa możliwości danego urządzenia.

Zapłon

Zakup palnika bez zapłonu będzie wiązała się z koniecznością zakupu dodatkowego źródła ognia.

Zużycie gazu

Ten parametr informuje, jak wydajne jest urządzenie, na ile wystarcza nabój lub zbiornik gazu.

Wymienne naboje

Dostępne są palniki z możliwością wymiany naboi lub takie, które mają stały zbiornik.


Jaki palnik dekarski kupić?

W wielu sklepach dostępne są palniki bez reduktora oraz z reduktorem.  Ważna jest moc, regulacja przepływu gazu, zużycie gazu oraz długość węża. Reduktor pełni jedynie funkcje zabezpieczające. Warto jednak stawiać na bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania. Stosowanie palnika bez funkcji reduktora jest bardzo ryzykowne i może zakończyć się poważnym poparzeniem!


Kartusze gazowe i ich rodzaje

Wyróżniamy następujące rodzaje kartuszy:

  • kartusze „na klik”,
  • kartusze z gwintem – wszystkie butle i palniki pasują do siebie bez względu na firmę,
  • kartusze typu „aerozol” – cechują się skomplikowanymi przejściówkami, niską ceną, długim czasem nagrzewania,
  • kartusze przebijane – niska cena, bezpieczeństwo użytkowania, nie można odłączyć od palnika,
  • klasyczne butle turystyczne.

Palniki gazowe turystyczne RANKING

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych palników, kartuszy i butli gazowych, oferowanych w sklepach online.


Zapytania samoobronne i survivalowe userów:

  • https://www pomysliwsku pl/palnik-gazowy/

2 opinii o “Palnik gazowy

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
  1. Nie ma nic lepszego niż wyposażenie się w turystyczny palnik gazowy. Jest to świetna rzecz, która przyda się wielu wyprawach. Jeżeli idziemy w góry, bądź planujemy wyjazd pod namioty, to zdecydowanie powinniśmy rozważyć kupno takiego palnika 😉

  2. Bardzo cenię sobie mały palnik gazowy. Jest kompaktowy, mieści się bez problemu do plecaka, nie jest aż taki ciężki. Na dłuższą metę, nie jest odpowiedni, bo po prostu będzie brakowało nam gazu w butli, ale na krótki wyjazd będzie w sam raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...