Rankingi z 24 czerwca 2024

Jak wybrać lornetkę noktowizyjną?

Survival

Obserwacja otoczenia podczas przebywania w lesie powinna być możliwa zarówno w dzień, jak i w nocy czy tuż nad ranem. Nie zapewni tego nawet najlepsza lornetka – musimy zainwestować w sprzęt, który pozwoli na komfortowe obserwowanie terenu w każdych warunkach. Rozwiązaniem jest lornetka noktowizyjna.


W jakich sytuacjach przydatna jest lornetka noktowizyjna?

Nocne polowania, obserwacja lub ochrona terenu nocą, wieczorem lub nad ranem to najczęstsze okoliczności, kiedy lornetka noktowizyjna będzie bardzo przydatna. Dzięki niej możliwe będzie dostrzeżenie obiektów, których nieuzbrojone ludzkie oko nie jest w stanie wykryć. W kontekście nocnych działań to niezwykle ważne, aby móc wcześniej wykryć ewentualne zagrożenie lub zwierzynę. Jednocześnie są to bardzo lekkie urządzenia, które bez problemu znajdą miejsce w ekwipunku np. myśliwego.


Jak działa lornetka noktowizyjna?

Akcesoria tego typu łączą w sobie możliwości zwykłej lornetki oraz noktowizora. W przypadku układu optycznego istotną informacją jest jego zdolność do powiększania obrazu. Warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj powiększenia oferuje dany sprzęt. Możemy spotkać się z powiększeniem optycznym (wówczas obraz jest przybliżony bez straty na jakości, z użyciem soczewek) oraz cyfrowym, które obniża jakość (rozdzielczość) wyświetlanego obrazu.

Natomiast w kwestii noktowizji musimy pamiętać, iż może ona działać na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga zewnętrznego źródła światła. Mogą to być gwiazdy lub księżyc – urządzenie przechwytuje to światło i je wzmacnia, co pozwala uzyskać obraz np. zwierzyny w lesie. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie iluminatora podczerwieni, który powinien mieć regulowaną intensywność. Promieniowanie podczerwone zwiększa czułość urządzenia i pozwala na dostrzeganie obiektów emitujących ciepło do odległości właściwej dla danej lornetki noktowizyjnej.


Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Bez względu na technologię, przed zakupem musimy się dowiedzieć przede wszystkim, jaki zasięg (zakres detekcji) ma dany model w całkowitej ciemności. Najczęściej wynosi on około 300 m, co już gwarantuje dobrą widoczność. Poza możliwością obserwacji w nocy i w dzień nowoczesne lornetki noktowizyjne mogą posiadać kompas do sprawnego poruszania się w terenie. Pozwalają także na rejestrację obrazu w wysokiej rozdzielczości, wykonywanie zdjęć (i zapisu na karcie pamięci) czy ich geolokalizację. Poza tym obecność modułu Wi-Fi umożliwia na podgląd obrazu przez urządzenie mobilne, np. smartfon lub tablet.

Poza tym lornetki noktowizyjne muszą być zasilane, z tego względu należy upewnić się, iż ich pojemność baterii i sposób ładowania jest dla nas wygodny i wystarczający. Możemy spotkać modele zasilane bateriami, akumulatorami oraz takie, które możemy ładować np. powerbankiem podczas działań w terenie.

Lornetki noktowizyjne są niezwykle przydatnymi narzędziami do obserwacji w warunkach niskiego oświetlenia lub całkowitego braku światła. Dla poszukujących tego typu niezbędnego akcesorium polecamy sklep Dzika Knieja, który oferuje lornetki noktowizyjne o zróżnicowanych parametrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...