Rankingi z 24 kwietnia 2024

Kubek termiczny

Survival

Przechowanie ulubionego, gorącego i aromatycznego napoju związane jest z koniecznością posiadania odpowiedniego kubka termicznego.

Bez względu na to, czy kubek ma być przeznaczony dla nas, czy dla osoby bliskiej na prezent, przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych jego parametrów, które mogą decydować o satysfakcji z użytkowania danego kubka.


Jak działa kubek termiczny?

Dobry kubek termiczny musi spełniać jedno podstawowe założenie: jak najdłużej utrzymywać temperaturę napoju, który został do niego wlany. Przechowywany w kubku termicznym napój powinien być zabezpieczony w taki sposób przed utratą ciepła, aby obecna w nim ciecz zachowała wysoką temperaturę przez bardzo długi czas. Jednakże istotne są również inne jego parametry, które zostaną opisane poniżej.

Szczelny kubek termiczny

 • Z całkowicie otwieranym wieczkiem

  kubek termiczny
  kubek termiczny
  Całkowicie szczelny kubek termiczny przypomina termos do kawy lub herbaty. Ten rodzaj kubków jest bezpieczny w użytkowaniu, ponieważ bez względu na położenie kubka, jego zawartość nie ma prawa wydostać się na zewnątrz. Tego rodzaju kubki termiczne posiadają grube ścianki, pomiędzy którymi znajduje się próżnia, czego wynikiem jest długotrwałe utrzymanie temperatury. Dzięki rozdzieleniu ścianek zewnętrzna warstwa kubka nie nagrzewa się, dlatego też nie oddaje ciepła na zewnątrz.

  Wieczka w przypadku takich kubków najczęściej są zakręcane, jak również posiadają odpowietrzniki, które wspomagają odkręcanie kubka poprzez wyrównywanie ciśnienia. Wybierając taki kubek, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 50 – 100 zł. Dobrym przykładem jest chociażby kubek contigo, który spełnia wszystkie powyższe warunki.

  Niestety należy brać pod uwagę, że kubki z otwieranym wieczkiem podczas picia tracą ciepło. Wieczko należy odkręcać całkowicie, a co za tym idzie uzyskujemy dość dużą powierzchnię parowania. Zimne powietrze wpada do środka kubka i zostaje ogrzane kosztem znajdującego się w nim płynu, który automatycznie jest studzony.

 • Z ustnikiem

  Niektóre szczelne kubki posiadają w połowie automatyczne wieczko. Dość często wyposażone są w przycisk, którego naciśnięcie powoduje otwieranie się szczeliny, poprzez którą można się napić. Taki kubek sprawdzi się idealnie podczas podróży samochodem, czy jazdy na rowerze. Straty ciepła są dużo mniejsze, a taki mechanizm powoduje, że kubek po zwolnieniu jego ustnika ponownie staje się całkowicie szczelny. Taki kubek termiczny można przenosić w różnych pozycjach, bez obawy o wylanie się zawartości.

Kubki częściowo szczelne

W tego typu kubkach termicznych stosowane są najczęściej podwójne, metalowe ścianki, niemniej rzadko znajduje się pomiędzy nimi próżnia. Zastosowane w tego rodzaju kubkach pokrywki nie dają gwarancji całkowitej szczelności, a jedynie prowadzą do ograniczenia parowania.

Zawartość takiego kubka utrzymuje stałą temperaturę przez około godzinę, w związku z czym ten rodzaj nie jest odpowiedni na długie wycieczki. Częściowo szczelne kubki termiczne są stosunkowo tanie, niemniej niestety w parze z niską ceną idzie również niska jakość. Biorąc pod uwagę jego częściową szczelność, ten rodzaj kubka musi być przenoszony tylko i wyłącznie wieczkiem do góry.


Jak długo trzyma ciepło kubek termiczny?

Czas trzymania ciepła przez kubek termiczny zależny jest od jego rodzaju. Z powyższego opisu jasno wynika, że najlepiej ciepło utrzymują kubki z otwieranym ustnikiem i z próżnią. Do utrzymywania temperatury istotne jest także to, z jakiego materiału wykonany jest konkretny kubek.

Kubki termiczne szklane i ceramiczne są bardzo estetyczne, niemniej jednak nie utrzymują ciepła tak dobrze, jak te wykonane ze stali nierdzewnej. Najgorzej temperaturę utrzymują kubki zrobione z plastiku.


Dobry kubek termiczny do samochodu

Biorąc pod uwagę przydatność można wyróżnić dwa rodzaje kubków: kubek turystyczny, a także kubek termiczny do samochodu. Ten drugi można scharakteryzować zwężającym się ku dołowi kształtem, który daje możliwość umieszczenia go w dedykowanym wgłębieniu wewnątrz samochodu.

Zobacz również!


Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

 •  Na wygląd kubka termicznego – tylko dobrze dobrany kubek, według naszego gustu będzie się nam podobał ( na rynku dostępne są zarówno jednokolorowe kubki termiczne, jak i takie z różnymi wzorami. Obecnie możliwe jest wybranie dowolnego motywu na kubek ),
 • Jeżeli wybieramy kubek termiczny do samochodu, należy dopasować go do uchwytu w konkretnym modelu,
 • Powinna cechować go na tyle prosta budowa, aby można go było bardzo łatwo i szybko wymyć,
 • Powinien umożliwiać zakupienie dodatkowych części zamiennych, w razie gdyby zostały one uszkodzone,
 • Najlepiej, aby posiadał także gwarancję producenta, dzięki czemu w razie czego będzie można go zareklamować.

Kubki termiczne RANKING

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kubków termicznych, oferowanych w sklepach online.


Zapytania samoobronne i survivalowe userów:

 • kubek termiczny ranking
 • dobre kubki termiczne

13 opinii o “Kubek termiczny

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
 1. Mam na wyjazdy kubek termiczny contigo i przyznaje, że jest bardzo solidny. Warto dołożyć trochę i kupić coś porządnego, co na dłuższą metę zda egzamin 😉

 2. Ja do szkoły w okresie zimowym kupiłem sobie szczelny kubek turystyczny i spełnił swoją rolę doskonale. Jest duży, wystarczało na dużą kawę, czy herbatę i przede wszystkim trzymał ciepło bardzo długo, nawet 7 godzin i kawa była dosłownie gorąca. Polecam na jakieś wyjazdy także spisuje się świetnie.

 3. Kubek termiczny sprawdza się praktycznie wszędzie. Można wziąć coś ciepłego, herbatkę czy kawę, albo coś zimnego i też spisze się na tyle dobrze. Za około 80 złotych można kupić coś sensownego i posłuży przez lata 😉 Ciekawy artykuł, plus dla autora.

 4. Dostałem kubek termiczny na urodziny w grudniu i do tej pory spisuje się świetnie. Ważne, by myć po każdym użyciu, by uniknąć zbędnego nieprzyjemnego zapachu. Poza tym, trzyma ciepło kilka godzin i w zupełności wystarcza do pracy czy na uczelnie 😉

 5. W zimie kupiłem kubek termiczny contigo i jestem z niego mega zadowolony. Bardzo dobrze trzyma ciepło, zarówno jak i zimne napoje. Wykonany z dobrych materiałów, więc zdecydowanie warto go mieć do pracy, czy w podróży.

 6. Bardzo fajnym wyborem jest ceramiczny kubek termiczny. Świetnie leży w dłoni i ładnie się prezentuje. Poza tym, w zimne dni trzyma ciepło przez kilka godzin, więc nie ma obaw, że zastaniemy kawę lub herbatę zimną.

 7. Nie ma nic lepszego niż kubek termiczny w zimę! Można zrobić sobie do pracy herbatkę, która po paru godzinach i tak będzie ciepła. Uwielbiam to, bo można się rozgrzać i jest zupełnie inaczej 😉

 8. Kubek termiczny jest w okresie zimowy, czy po prostu w chłodne dni totalnym must have. Robiąc rano kawę, czy herbatę mamy ją na cały dzień cieplutką, a taki rozgrzewający napój w pracy to zbawienie 😉

 9. W zimie taki kubek do pracy to podstawa! Nie wiem jak można bez niego wtedy funkcjonować. Super trzyma ciepłą kawę i do tego jest bardzo poręczny. Zdecydowanie wolę zrobić sobie kawę sama w domu, niż kupować na mieście 😉

 10. Kupując taki kubek przede wszystkim trzeba sprawdzić opinie na jego temat. Bez tego, możemy natrafić na drogi kubek, który jest po prostu przereklamowany i nic z tego nie będzie bo to tandeta. Kubki contigo są świetne i zawsze się u mnie spisywały dobrze 😉

 11. Ja polecam kubki Contigo. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Kupiłam sobie i dzieciom na okres zimowy i do dzisiaj dobrze służą na wszelkiego rodzaju wyjazdach, oraz mi do pracy 😉

 12. Taki kubek nie kosztuje dużo, a jak mamy ciepłą herbatę w pracy to pracuje się zupełnie inaczej. Warto kupić coś porządnego, bo te tanie nie trzymają praktycznie w ogóle ciepła i po godzinie napój będzie już zimny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...