Rankingi z 27 kwietnia 2024

Kuchenka turystyczna

Survival

Kuchenka turystyczna to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia na biwaku czy podczas dłuższej wycieczki. Kuchenka pozwoli Ci na przygotowanie ciepłego posiłku, gorącej herbaty oraz poprawi humor podczas zimnej nocy w namiocie. Jaką wybrać? Który model? Gazowa czy na paliwo stałe?

Obecnie na rynku znajdziemy setki modeli kuchenek turystycznych. Wybierając tą dla siebie, musisz zastanowić się najpierw do jakich celów będziesz ją wykorzystywał. Górska wycieczka? Biwak? Czy też może zdobywanie kolejnego tysięcznika? Zależnie od przeznaczenia możesz wybrać od małych kuchenek na gaz, po te większe na paliwa płynne lub stałe.

gazowa kuchenka turystyczna
gazowa kuchenka turystyczna

Do jakich celów?

To pytanie pozwoli nam na zminimalizowanie obszaru poszukiwań. Jeżeli jest to tylko chęć zagotowania wody na herbatę, to najlepszym wyborem będzie tania i lekka kuchenka gazowa zasilana kartuszami, a plusami takiej kuchenki są wielkość i możliwość spakowania nawet do niedużego plecaka. Wybierasz się na parodniowy rajd po Karpatach? Wtedy zdecydowanie powinieneś wybrać coś większego, pozwalającego na zwiększanie wydajności przyrządzania posiłków i zasilanego np. benzyną lub spirytusem.

Kuchenki gazowe turystyczne

Są to bardzo wygodne i proste w obsłudze kuchenki. Wystarczy nam kartusz (pojemnik z gazem) na propan-butan oraz palnik. Ceny takiego zestawu zaczynają się od około 70 – 80 złotych. Kuchenka daje czysty i ładny płomień a jego regulacja jest dziecinnie prosta. Minusy takiej kuchenki to słaba wydajność na dużych wysokościach oraz brak możliwości przewiezienia samolotem. Dodatkowo musimy pamiętać że niestety nie w każdym miejscu możemy kupić kartusze lub je ponownie napełnić.

Kuchenki elektryczne

indukcyjna kuchenka turystyczna
indukcyjna kuchenka turystyczna

Turystyczna kuchenka elektryczna jest kolejną kuchenką szeroko dostępną na rynku. Szeroki zakres cen sprawia, że takie kuchenki cieszą się coraz większą popularnością. Niestety posiadają zasadniczy minus – niezbędny jest dostęp do prądu. Doskonale się sprawdzą podczas urlopu w domku letniskowym czy na campingu. Dużą zaletą takich kuchenek jest to, że szybko się nagrzewają co pozwala na szybkie gotowanie. Ceny takich kuchenek zaczynają się od około 80 złotych, w ofertach sklepów znaleźć można również rozwiązania indukcyjne.

Kuchenki na paliwa stałe

Lekkie, proste w budowie, łatwe do zabrania, a przede wszystkim tanie. Kuchenki jako paliwo wykorzystują specjalne kostki, tabletki oraz żele. Na pewno nie sprawdzą się podczas dużych wycieczek, czy też przy ujemnych temperaturach lub wietrze. Jest to dobre rozwiązanie na piesze wycieczki lub jako gadżet. Minusem jest niska wydajność takich kuchenek. Ponadto takie rozwiązania znajdziemy często w szeroko dostępnych gotowych racjach żywnościowych, tych turystycznych – jak i wojskowych.

Kuchenki zasilane spirytusem

Spirytus? Brzmi niczym początek przepisu babci na nalewkę malinową. W Polsce kuchenki zasilane spirytusem są dość mało popularne, jednak niewątpliwie warte poświęcania chwili uwagi. Do działania takiej kuchenki niezbędne są opary spirytusu, które dają bardzo ładny płomień. Większość modeli jest bardzo lekka i bezawaryjna, a paliwo szeroko dostępne – właściwie do kupienia w każdej mniejszej lub większej miejscowości. Warto wiedzieć że najprostszy egzemplarz można wykonać nawet samemu, przy użyciu pustej puszki i gwoździa. Jest to rozwiązanie, którym na pewno nie raz interesował się początkujący amator survivalu. Ceny takiej kuchenki zaczynają się już od około 20 złotych.

Kuchenki turystyczne na paliwo płynne

Tutaj znajdziemy wiele urządzeń zasilanych przeważnie benzyną, ale też naftą lub ropą. Najnowsze modele choć nie kosztują mało, są bardzo przydatne podczas dużych mrozów czy też wypraw po dzikich rejonach świata. Zdecydowanie na plus takich kuchenek można zaliczyć dostępność paliwa, które zdobędziemy w każdym miejscu na ziemi. Kuchenka składa się z pojemnika z paliwem, palnika oraz wężyka doprowadzającego benzynę. Minusem jest zapach paliwa, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Zobacz również!
Rankingi kuchenek turystycznych kwiecień 2024


A więc?

Podsumowując, rynek i asortyment jest dosyć szeroki, co na pewno pozwoli wybrać kuchenkę idealną dla siebie. Pamiętajmy, żeby przed zakupem dokładnie zastanowić się, czy dana  kuchenka spełni swoje zadanie podczas planowanych wycieczek czy biwaków. Dodatkowo warto pamiętać, żeby naszej kuchence zapewnić odpowiednie warunki pracy, na przykład wybierając miejsce mniej wietrzne czy też pozwalające na osłonę przed wiatrem. Kluczowym czynnikiem jest też zabranie odpowiedniej ilości paliwa, producenci często na opakowaniach podają ile dana kuchenka potrzebuje paliwa, co pozwoli na oszacowanie niezbędnej ilości podczas wycieczki.


Kuchenki turystyczne RANKING

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kuchenek turystycznych, oferowanych w sklepach online.


2 opinii o “Kuchenka turystyczna

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
  1. W bagażu każdego podróżnika, powinna znaleźć się gazowa kuchenka turystyczna. Super sprawa, bardzo dobrze się sprawuje na krótkich wyjazdach poza miasto, ale też na dłuższych wyjazdach, jak wakacje. W samochodzie spokojnie się zmieści 😉

  2. Od dłuższego czasu zastanawia mnie kuchenka turystyczna na indukcję. Super sprawa, kolega ma coś takiego i bardzo sobie chwali. Na ostatnim wyjeździe właśnie miał ją ze sobą – ogromna różnica między gazową. Oczywiście na plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...