Rankingi z 19 marca 2024

Paralizator do samoobrony

Samoobrona

Paralizatory to jedne z najbardziej skutecznych a zarazem najpopularniejszych narzędzi służących do obrony osobistej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że różnią się one między sobą.

Różnice mogą występować między innymi w zakresie mocy rażenia, kształtu, rozmiaru i wagi paralizatora, a także ewentualnych dodatkowych funkcji narzędzia.

paralizator latarka
paralizator latarka

Czym więc kierować się przy wyborze paralizatora i jaki paralizator do samoobrony będzie dla nas najbardziej odpowiedni? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postaramy udzielić odpowiedzi na te pytania.

Zobacz również!
Rankingi paralizatorów do samoobrony marzec 2024


Jaki paralizator do samoobrony wybrać?

Jak wspominaliśmy, na rynku istnieje wielu różnych odmian i modeli paralizatora. Oprócz samych parametrów jakościowych przy wyborze powinniśmy brać pod uwagę również inne czynniki. Przede wszystkim waga oraz rozmiar paralizatora powinny być dostosowane do rozmiarów naszego ciała. Co to oznacza? Wyobraźmy sobie drobną kobietę, która nosi w torebce duży i ciężki paralizator do samoobrony. W sytuacji zagrożenia samo szybkie wydobycie narzędzia z torebki będzie dosyć trudne, nie mówiąc już o efektywnym posługiwaniu się nim. Jeżeli paralizator jest dla nas zbyt ciężki lub zbyt duży, istnieje ponadto znacznie większe ryzyko, że zostanie on nam wytrącony z rąk.

Kolejna istotna kwestia to oczywiście rodzaj paralizatora. Tutaj możemy wyodrębnić trzy standardowe typu paralizatorów, które najlepiej sprawdzają się w sytuacjach zagrożenia. Są to:

  1. Zwykłe paralizatory
  2. Paralizatory typu latarka
  3. Paralizatory w kształcie pałki teleskopowej

Zachęcamy również do lektury => Wybieramy odpowiedni gaz pieprzowy do samoobrony

Który z tych wariantów najlepiej będzie wybrać? Jeśli chodzi o zwykłe, typowe paralizatory to jak wspominano cechują się one różnymi rozmiarami, wagą oraz kształtem. Paralizator latarka ma natomiast, jak sama nazwa wskazuje, kształt latarki. Są to przeważnie niewielkie, lekkie i poręczne przedmioty, które oprócz samego rażenia prądem posiadają również funkcję latarki. Dzięki temu taki paralizator może okazać się szczególnie skuteczny, gdy na przykład późno w nocy zamykamy firmę, odprowadzamy samochód do garażu i tak dalej. W takich sytuacjach bardzo często i tak potrzebujemy źródła światła.

Połączenie paralizatora z latarką sprawia, że w razie ataku będziemy w stanie natychmiastowo podjąć reakcję. Co również istotne, napastnik najpewniej nie będzie zdawał sobie sprawy z faktu, że mamy w dłoni narzędzie do obrony wytwarzające prąd o wysokim napięciu, a nie po prostu zwykłą latarkę.

Jeżeli chodzi o trzecią z wymienionych opcji, czyli paralizatory w kształcie pałki teleskopowej, to mamy do wyboru dwa podstawowe warianty. Pierwszy z nich to:

  • paralizator do samoobrony, który tylko wygląda jak pałka teleskopowa: przy użyciu takiego narzędzia możemy razić przeciwnika, jednak zadawanie uderzeń może skończyć się uszkodzeniem paralizatora (poza tym, nie będzie zbyt skuteczne, ponieważ przedmiot nie jest tak twardy, jak prawdziwy teleskop).
  • Drugi wariant to przedmioty typu 2 w 1, czyli po prostu połączenie pałki teleskopowej z paralizatorem. W tym wypadku narzędzie może nam służyć zarówno do rażenia prądem, jak i zadawania uderzeń. Zalety? Przede wszystkim paralizatory w kształcie pałki teleskopowej mają znacznie większy zasięg, niż inne rodzaje paralizatorów(wyłączają oczywiście paralizatory rażące na odległość). Dzięki zasięgowi obrona jest skuteczniejsza i bardziej bezpieczna, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z więcej niż jednym przeciwnikiem.

Skuteczna samoobrona => Jaki pistolet gazowy wybrać bez zezwolenia?


O czym jeszcze warto pamiętać kupując paralizator do samoobrony?

policyjny paralizator
policyjny paralizator
Przede wszystkim paralizator do samoobrony należy kupować tylko i wyłącznie w sprawdzonych pewnych punktach dystrybucji. Dlaczego jest to tak ważne? W pierwszej kolejności z tej przyczyny, że sprzęt zakupiony na przykład na bazarze może po prostu nie zadziałać w sytuacji zagrożenia.

Drugą możliwość stanowi to, że taki paralizator zadziała, ale ze zbyt dużą mocą. W takim wypadku napastnik może odnieść trwały uszczerbek na zdrowiu lub nawet zginąć. Polskie prawo nie precyzuje takich przypadków, jednak istnieje spora możliwość, że sąd uzna, iż kupując broń o nieznanej nam sile rażenia (paralizatory zgodnie z polskim prawem są bronią), a następnie używając owej broni, dopuściliśmy się przekroczenia granic obrony koniecznej.

Co powinniśmy zatem wiedzieć przed zakupem paralizatora?

Warto pamiętać, że jak wspomniano powyżej, paralizator do samoobrony zgodnie z polskim prawem jest bronią. Oznacza to, że teoretycznie nie możemy go mieć przy sobie w niektórych miejscach publicznych.

Samo korzystanie z paralizatora wiąże się również z również wspominaną powyżej możliwością przekroczenia granic tak zwanej obrony koniecznej. Aby do tego nie dopuścić, należy dokładnie sprawdzić, jaka jest moc wytwarzanego przez narzędzie prądu (maksymalna dopuszczalna wartość to 500 000 V).

Nie należy również razić przeciwnika dłużej, niż przez 3 sekundy, chyba że jest on ubrany w grubą odzież lub też nie doszło do wystarczającego obezwładnienia.


Paralizatory do samoobrony RANKING

Ranking marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych paralizatorów do samoobrony, oferowanych w sklepach online.

paralizatory ranking


Zapytania samoobronne i survivalowe userów:

  • https://www pomysliwsku pl/paralizator-do-samoobrony/
  • najmocniejszy paralizator na rynku
  • paralizator

9 opinii o “Paralizator do samoobrony

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
  1. Dla mnie najlepszy jest paralizator latarka. Nie daje się poznać, że to w ogóle jest paralizator, tylko po prostu zwykła latarka. Sprzęt bardzo przydatny, na pewno daje pewności siebie wieczorami po prostu warto go mieć.

  2. Najskuteczniejszy jest zdecydowanie paralizator policyjny, nie od parady go używają 😉 Fajna sprawa, polecam go każdemu, kto potrzebuje coś takiego mieć, najlepsza opcja 😉

  3. Paralizator do obrony to świetna sprawa, niektóre wersje można z łatwością zmieścić nawet w torebce i sama taki posiadam. Mieszkam w dosyć dziwnej okolicy i mąż kupił mi z obawy, na szczęście jeszcze nie było okazji do użycia go.

  4. Paralizatora nigdy nie miałem stricte, tylko swego rodzaju taser. To jest coś, co zdecydowanie trzeba umieć, bo można zrobić krzywdę 😀 poza tym, każdy ochroniarz teraz według mnie powinien mieć coś takiego.

  5. Nawet takim niewielkim paralizatorem można kogoś obezwładnić w kilka sekund. Energia jest ogromna. Niemniej jednak, trzeba uważać, bo to niebezpieczne i mieć na uwadze, że można zrobić komuś krzywdę w wypadku nieodpowiedniego używania.

  6. Miałem w ręce tylko paralizator policyjny, na szkoleniu. Jest to coś potężnego. Z łatwością powala napastnika, a ten jest w szoku i nie wie co ma zrobić. Szczerze, to bałbym się trochę tego użyć, ze świadomością, że komuś faktycznie może coś się stać, ale w sytuacji zagrożenia życia chyba bym się nie zawahał.

  7. Szczerze powiedziawszy to mi nie jest taki potrzebny do szczęścia, aczkolwiek wiadomo, że lepiej to mieć niż potem pluć sobie w brodę. Osobiście bałbym się, że komuś się coś stanie 😀

  8. Pracuję w ochronie już kilka lat i pare razy zdarzyły mi się takie sytuacje, gdzie trzeba było faktycznie sięgać po ten paralizator. Nie jest to bardzo potrzebne, aczkolwiek ludzie jak widzą, to czują przed tym respekt i się faktycznie boją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...