Rankingi z 24 kwietnia 2024

Pałka teleskopowa

Samoobrona

Pałka teleskopowa to jedno z najskuteczniejszych, a jednocześnie najbardziej bezpiecznych narzędzi służących do obrony osobistej. W porównaniu chociażby do różnego rodzaju miotaczy gazu pieprzowego, przewaga pałki teleskopowej polega na znacznie większej skuteczności: celne uderzenie napastnika praktycznie zawsze kończy się obezwładnieniem go, podczas gdy w przypadku gazu pieprzowego nierzadko nawet psiknięcie prosto w oczy z niewielkiej odległości nie przynosi spodziewanego rezultatu.

Z kolei w przypadku noża, przewaga takiego narzędzia jak pałka do samoobrony, polega na tym, że w sytuacji uszkodzenia, zranienia lub spowodowania śmierci napastnika, osoba broniąca się ma o wiele korzystniejsze perspektywy na uniknięcie jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Obrona przy użyciu noża bardzo często jest traktowana przez polskie sądy jako przekroczenie granic obrony koniecznej, co w dużej mierze wynika z tego, że nóż nie jest postrzegany w polskiej kulturze ani w polskim prawodawstwie jako typowe narzędzie służące do obrony osobistej.


Co wpływa na skuteczność pałki?

Warto mieć świadomość, że nie każda pałka do samoobrony jest tak samo skuteczna. Dokonując wyboru poszczególnego modelu musimy przede wszystkim ocenić nasze możliwości(siła, szybkość, moc uderzenia, wzrost, zasięg ramion) a następnie odpowiednio dopasować do nich pałkę teleskopową. W procesie wyboru konkretnego sprzętu największe znaczenie mają takie parametry, jak:

 • długość pałki teleskopowej,
 • grubość,
 • szybkość otwierania się (zależy ona od rodzaju wmontowanego w pałkę mechanizmu),
 • inne opcje (o których opowiemy poniżej).

Jak wybrać pałkę teleskopową?

Wydaje się, że najważniejszym kryterium, na jakie należy zwrócić uwagę wybierając pałkę do samoobrony jest szybkość otwierania się. W przypadku standardowych modeli otworzenie teleskopu wymaga silnego wstrząśnięcia pałką. W praktyce oznacza to utratę nawet 2 do 3 sekund w trakcie ataku, co jest znaczącym ubytkiem czasu i wyraźnie zmniejsza efektywność naszej obrony. Na dodatek konieczność wstrząśnięcia teleskopem wymaga również pewnej ilości wolnego miejsca, przez co standardowe modele pałek teleskopowych trudno jest zastosować w takich miejscach, jak na przykład winda czy klatka schodowa.

Co wiesz o gazie pieprzowym? Polecamy artykuł dostępny pod adresem https://www.pomysliwsku.pl/gaz-pieprzowy-do-samoobrony/.

Zamiast więc tańszych pałek teleskopowych wyposażonych w standardowy system blokowania typu FritcionLock, warto wydać nieco więcej pieniędzy i zainwestować w bardziej zaawansowany model posiadający nowoczesny system DiscLoc. W przypadku pałek teleskopowych wyposażonych w system blokowania DiscLoc otworzenie pałki jest natychmiastowe (odbywa się poprzez lekkie naciśnięcie guzika umiejscowionego na uchwycie pałki) i nie wymaga „wstrząsania” sprzętem.


Na co jeszcze zwrócić uwagę?

pałka teleskopowa z hartowanej stali
pałka teleskopowa z hartowanej stali
Oprócz rodzaju systemu blokowania niezwykle istotnym parametrem pałki teleskopowej jest oczywiście jest jej rozmiar. Dobra, legalna pałka teleskopowa powinna być dopasowana do naszych gabarytów. Oznacza to zastosowania zasady odwrotnej proporcjonalności: im niższy nasz wzrost oraz zasięg ramion, tym dłuższa powinna być używana przez nas pałka teleskopowa. Oczywiście, długość oraz waga teleskopu powinny być dostosowane również do naszej siły: dobra pałka do samoobrony to taka, którą jesteśmy w stanie władać w sposób całkowicie swobodny.

W przypadku kobiet można zastosować dodatkowe narzędzia zwiększającej siłę uderzenia pałki, a więc na przykład specjalne nakładki obciążające – dzięki temu nawet uderzenie pałką przy stosunkowo niewielkiej sile będzie w stanie spowodować znokautowanie napastnika.

Wymóg zezwolenia lub brak jego konieczności => Rozważamy zakup pistoletu gazowego

Warto zadbać również o to, aby kupowana przez nas pałka teleskopowa była wyposażona w naprawdę pewny i bezawaryjny mechanizm blokowania. W przypadku tańszych produktów często zdarza się, że pałka „odmawia posłuszeństwa” i do jej rozwinięcia konieczne jest nawet kilkukrotne wstrząśnięcie. Nie trzeba tłumaczyć, że warunkach realnego zagrożenia dla naszego zdrowia taka awaria po prostu nie może wystąpić. Z tego powodu nie warto kupować tańszych modeli.

Jeżeli planujemy użyć pałki więcej niż jeden raz, należy również zainwestować w model wyprodukowany z wysokiej jakości stali hartowanej – dzięki temu pałka nie zniekształci się pod wpływem używania, co często zdarza się w przypadku tańszych modeli (dochodzi do skrzywienia pałki, które uniemożliwia jej złożenie lub rozłożenie, przez co przyrząd nadaje się do wyrzucenie).


Pałki teleskopowe dla kobiet

Czasami można spotkać opinię, że pałka do samoobrony nie jest narzędziem przeznaczonym dla kobiet, ponieważ jej używanie wymaga siły i dynamiki. Na rynku dostępne są jednak również specjalne rodzaje pałek teleskopowych, na przykład typu „2w1„. Taka pałka posiada również funkcję paralizatora, dzięki czemu kobieta może zarówno używać ją do uderzenia napastnika, jak i rażenia go prądem. Ten rodzaj pałek teleskopowych jest zresztą polecany również w przypadku mężczyzn, gdy istnieje ryzyko ataku przez większą ilość napastników(w takim wypadku sama funkcja paralizatora pozwala na skuteczne trzymanie dystansu nawet broniąc się przed 3 lub 4 napastnikami).

Zobacz również!
Rankingi pałek do samoobrony kwiecień 2024


Legalność pałek teleskopowych w Polsce

Z czysto teoretycznego punktu widzenia status prawny pałek teleskopowych w Polsce jest dosyć niejasny. W praktyce jednak to narzędzie jest całkowicie legalne, można posiadać je bez zezwolenia i używać w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.


Pałki teleskopowe RANKING

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pałek teleskopowych do samoobrony, oferowanych w sklepach online.


Zapytania samoobronne i survivalowe userów:

 • https://www pomysliwsku pl/palka-teleskopowa/

12 opinii o “Pałka teleskopowa

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
 1. Przyznam szczerze, że posiadam automatyczną pałkę teleskopową, ale trzymam ją w aucie. Często jeżdżę nocą i nie zawsze jest możliwość zatrzymania się na ładnej, oświetlonej stacji benzynowej. Czuję się bezpieczniej wiedząc, że ją mam. Myślę, że gdyby ktoś mnie zaatakował, dałbym radę szybką się nią obronić.

 2. „status prawny pałek teleskopowych w Polsce jest dosyć niejasny” Hmm, niby jest legalna, niby nie. Ale widziałam ją na witrynie w sklepie z militariami. Powinni legalność pałki teleskopowej konkretnie określić, tak jak całą resztę broni na użytek własny, na przykład pistoletów na śrut. Strach się bać co ludzie mogą z nią robić.

 3. Popieram przedmówczynię, jest to dosyć dwuznaczne w Polsce, ale odnoszę wrażenie, że zależy to przede wszystkim od nas. Jeżeli wyglądamy porządnie, nie mamy tego przy sobie no i przede wszystkim nie sprawiamy problemów, to jak najbardziej można to uznać za sprzęt do samoobrony, bo tak jest przecież opisywany przez sklepy militarne.

 4. Miałem kiedyś pałkę, woziłem w samochodzie, ale nie przydała mi się nigdy – na szczęście. Po zmianie samochodu gdzieś mi się zawieruszyła, ale i tak kupię sobie nową, bo wole ją mieć, niż potem pluć sobie w brodę. Kwestia kilkudziesięciu złotych, a może uratować nam zdrowie.

 5. Nie jestem do końca przekonany, że pałka to coś co trzeba mieć, ale wiem, że w ochronie się przydaje. Pracowałem jako ochroniarz kilka lat i pamiętam, że trochę tego sprzętu się przewinęło. Warto mieć jak się gdzieś jedzie, bo wtedy to nigdy nie wiadomo na kogo trafimy.

 6. Pamiętam jak na bazarze przechodziło się to każdy oferował właśnie coś takiego, o ile dalej tak nie jest. Sam nie posiadam, aczkolwiek mam znajomych, którzy mają to w samochodzie na wszelki. Nie wiadomo co się może przytrafić, a lepiej być przygotowanym na różne ewentualności.

 7. Szczerze, to nie wiem kiedy ostatnio widziałem coś takiego, ale wcześniej, gdy byłem młody co druga osoba miała to w samochodzie, albo w mieszkaniu ;D wolę zdecydowanie mieć i być pewnym siebie, niż tego nie mieć.

 8. Z tego co wiem, nie można tego posiadać, bo jest za to mandat, ale mogę być w błędzie. Generalnie, jeżeli ktoś czuje potrzebę nie widzę, żadnych przeciwwskazań, bo jakby nie patrzeć jest to po to właśnie zrobione. Fajny, ciekawy artykuł.

 9. Warto zwrócić uwagę na to, by nasza pałka teleskopowa była hartowana. Inne tańsze odpowiedniki bardzo szybko rdzewieją i są po prostu słabej jakości. Dokładając troche dostaniemy zdecydowanie lepszy sprzęt o dużo większej trwałości.

 10. Mam na działce taki sprzęt, na wszelki wypadek – pałka teleskopowa automatyczna jest po prostu wygodna. Kupić można praktycznie w każdym militarnym, czy z powyższego zestawienia i spisze się znakomicie. Trzeba używać tego z głową.

 11. Wszędzie taką można kupić, czy to w militarnym, czy po prostu na bazarze spod lady 😀 nigdy mnie to nie urzekało, ale pracuje w ochronie i mamy takie na wyposażeniu. Dosyć ciężkie i na szczęście rzadko jest potrzeba używania jej.

 12. Te pałki teraz to praktycznie są do kupienia wszędzie, ale nie ta jakość co kiedyś. Teraz zdecydowanie są mocniejsze i wykonane duzo staranniej. Ciekawy artykuł i pomysł, pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...