Rankingi z 24 kwietnia 2024

Czym są wiatrówki PCP? Modele, które warto wybrać

Survival

Karabinki PCP ze względu na swoje właściwości są uznawane za elitę wśród wiatrówek. Jest to spowodowane tym, że wyposażono je w mechanizm, który umożliwia oddawanie stabilnych i celnych strzałów na długich dystansach. W sprzedaży są zarówno modele z krótką, jak i długą lufą. Entuzjaści strzelectwa, w zależności od swoich indywidualnych preferencji oraz rodzaju strzelania, mają możliwość wyboru spośród wielu dostępnych modeli tego typu.


Co oznacza skrót PCP?

Wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatic) to rodzaj broni pneumatycznej zasilanej sprężonym powietrzem. Są wyposażone w kartusz (zbiornik ciśnieniowy), który umiejscowiony jest przeważnie pod lufą. Napełnia się je za pomocą butli nurkowej lub specjalnej pompki. Taki mechanizm sprawia, że karabinki PCP w porównaniu do innych rozwiązań stosowanych w wiatrówkach cechuje brak odrzutu, duża celność oraz wysoka powtarzalność strzałów.

Zastosowana technologia w tego typu wiatrówkach sprawia, że strzelec utrzymuje dużą celność przy każdym strzale na dużym dystansie. Ponadto broń pneumatyczna na sprężone powietrze zapewnia cichsze i płynniejsze działanie. Wiatrówka PCP może być wyposażona w różnego rodzaju przyrządy celownicze, dzięki którym będziemy w stanie polepszyć swoje wyniki na strzelnicy. Wyróżniamy wiatrówki długie i krótkie. Mogą z nich korzystać zarówno adepci strzelectwa, jak i profesjonaliści.

Współcześnie wielu popularnych producentów broni zajmuje się wytwarzaniem tego typu sprzętu. Wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem ze względu na swoje właściwości są często wykorzystywane w różnego rodzaju zawodach strzeleckich. Posiadają również wyjątkowy design, często ich osady wykonane są z wysokiej jakości drewna. Duży wybór modeli wiatrówek PCP sprawia, że mogą być użyte jednakowo do strzelania rekreacyjnego, jak i sportowego.


Co wyróżnia wiatrówkę PCP — Hatsan AT44W-10?

Hatsan AT44W-10 to jedna z propozycji od tureckiego producent broni. Wiatrówka ta posiada lufę o długości 490 mm zakończoną czokiem, co ma pozytywnie wpłynąć na celność oddawanych strzałów na długich dystansach. Model ten umożliwia zamontowanie dodatkowych akcesoriów takich jak tłumik dźwięku, separator czy kompensator odrzutu. Hatsan AT44W-10 został wyposażony w kartusz umiejscowiony pod lufą o pojemności 180 cc, który naładowany w 100% pozwala na oddanie od 60 do 80 strzałów. Poziom naładowania zbiornika sprawdzimy za pomocą wbudowanego manometru.

Karabinek ma wymienny, obrotowy magazynek, który w zależności od kalibru śrutu jest w stanie pomieścić od 9 do 10 pocisków. Osada wiatrówki została wykonana z tureckiego drewna orzechowego. Komfort podczas oddawania strzału zapewnia wyprofilowana kolba, która została wyposażona w gumową stopkę, która pochłania energię odrzutu. W karabinku zainstalowano podwójną szynę montażową zgodną ze standardem 11 mm oraz 22 mm. Hatsan AT44W-10 posiada wiele rozwiązań dbających o bezpieczeństwo i komfort użytkownika takich jak automatyczny bezpiecznik czy system zapobiegający ubytkom sprężonego powietrza.

strzelanie z broni krótkiej


Czy pistolet PCP to dobry wybór?

Jeśli nie zamierzasz strzelać na długich dystansach, możesz wybrać wiatrówkę krótką. Pistolet Evanix Viper to niezwykle praktyczna wiatrówka PCP z krótką lufą zasilana sprężonym powietrzem. Jej waga to zaledwie 1120 g, natomiast długość całkowita wynosi 280 mm. Model Viper został wyposażony w półautomatyczny tryb, który cechuje się niezawodnością oraz sprawdzi się w trudnych warunkach. Pistolet ma nieoczekowaną lufę o długości 165 mm, która jest zakończona gwintem zewnętrznym 1/2 UNF.

Pistolet pewnie i stabilnie leży w dłoni dzięki drewnianemu chwytowi ze specjalnymi żłobieniami. Został wyposażony w aluminiowy kartusz o pojemności 80cc, w który możemy wtłoczyć 250 bar. Pozwala to w zależności od kalibru na oddanie od 10 do 16 strzałów. Evanix Viper ma nowy typ magazynku, dzięki któremu śrut podawany jest płynnie bez jakichkolwiek zacięć. Umożliwia to komfortowe oddawanie pojedynczych strzałów, jak i strzelanie seriami. W egzemplarzu zastosowano szynę Weaver o szerokości 22 mm.


Jakie są zalety AEA Challenger Bullpup?

Kolejną interesującą propozycją dla osób, które chcą kupić wiatrówkę PCP, jest dobrze oceniany na amerykańskim rynku model AEA Challenger Bullpup BIG BORE. Karabinek waży 3,8 kg, a jego długość całkowita wynosi tylko 99 cm. Model ten dostępny jest w kalibrze 9 mm, 11,43 mm, oraz 12,7 mm. Wyposażony został w szynę o szerokości 22 mm, dzięki której możliwe jest zamontowanie przyrządów celowniczych czy kolimatora. Challenger Bullpup BIG BORE ma przeładowanie biatlonistyczne, które ułatwia obsługę karabinka, oraz kartusz o pojemności 500cc z regulatorem ciśnienia, który dba o to, aby pociski miały podobną prędkość wylotową.

Lufa wiatrówki znajduje się w specjalnej przegrodzie, która tłumi dźwięki generowane podczas oddawania strzałów. Nieczekowana lufa wiatrówki ma długość 76,5 cm, a jej koniec daje możliwość zamontowania specjalnego adaptera, na który możemy dokręcić tłumik. Magazynek w zależności od kalibru może pomieścić od 6 do 10 sztuk amunicji. Niektóre części składowe wiatrówek AEA wytwarzane są na obrabiarkach CNC i mają drewnianą osadę cechującą się dużą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mogące powstać podczas eksploatowania sprzętu.


Podsumowanie

Karabinki napędzane sprężonym powietrzem mogą oddawać powtarzalne strzały, dzięki czemu są chętnie wybierane przez osoby uprawiające strzelectwo. Producenci wiatrówek PCP posiadają w swojej ofercie modele, które dzięki dodatkowemu wyposażeniu są w stanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkownikom. Duży wybór tego typu rozwiązań sprawia, że przed podjęciem decyzji musisz wiedzieć, do jakiego typu zastosowania będziesz ja używał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...