Rankingi z 30 czerwca 2022

Lodówka turystyczna

Survival

Lato to czas dłuższych i krótszych wyjazdów ze znajomymi i zwiedzania innych miast. To również okres kempingów, na których zazwyczaj żyjemy w dosyć polowych warunkach. Są jednak przedmioty, bez których nie poradzimy sobie nawet na tego typu wyjazdach, a zalicza się do nich między innymi lodówka. Na rynku są już dostępne lodówki turystyczne, które zajmują niewiele miejsca, więc z powodzeniem zmieszczą się do każdego auta, a mimo wszystko spełniają swoją funkcję.

Kiedy stajemy przed wyborem lodówki turystycznej, okazuje się jednak, że nie jest to wcale taka prosta sprawa. Modeli jest dużo, są także różne rodzaje lodówek i zakup pierwszej lepszej, którą napotkamy w sklepie, nie zawsze jest dobrym wyborem. Zwłaszcza że tego typu sprzęt kosztuje niemało i najlepiej, gdyby mógł posłużyć nam nieco dłużej niż wyłącznie jeden sezon. Jeśli więc planujemy kupno lodówki turystycznej, warto najpierw zapoznać się jej rodzajami, a dopiero potem wybrać najwłaściwszy dla siebie model. Jaka lodówka samochodowa będzie najlepsza?

lodówka turystyczna


Elektryczna lodówka turystyczna

Tego typu lodówka ma ogromną zaletę, gdyż może być zasilana różnorodnymi źródłami: z gniazda zapalniczki samochodowej (12V, 24V) lub z sieci (230V). Lodówki elektryczne mogą występować w formie identycznej jak lodówka na wkłady mrożące albo też być mniejszą kopią lodówki pełnowymiarowej, którą mamy w kuchni. Lodówki turystyczne elektryczne mogą też współpracować z wkładami chłodzącymi, co świetnie sprawdzi się w przypadku wypadu na plażę. W lodówce elektrycznej wykorzystano technologię termoelektryczną, która pozwala zarówno na chłodzenie, jak i grzanie. Dzięki temu można przechowywać w niej także gorące, ciepłe pokarmy.

W technologii tej wykorzystano efekt Peltiera, w którym przepływający przez dwa zespolone przewodniki prąd tworzy na złączach różnicę temperatur – jedno się nagrzewa, zaś drugie chłodzi. Dzięki temu otrzymujemy efekt chłodzenia bez szkodliwych dla nas i środowiska substancji. Ogromną zaletą samochodowej lodówki elektrycznej jest także jej cena, gdyż jest stosunkowo niedroga. Wśród minusów na pewno widnieje jej krótka żywotność i wydajność.


Lodówka kompresorowa

Na rynku pojawiły się także lodówki kompresorowe, czyli sprężarkowe. Opierają swoje działania na takiej samej technologii jak pełnowymiarowe lodówki domowe. Te w wersji turystycznej wykorzystują do chłodzenia sprężony gaz, który jest zastępcą szkodliwego dla środowiska freonu. Dzięki temu zużywają one niewiele energii i są bardzo wydajne. Czy lodówka tego typu ma wady? Niestety – jest bardzo droga, dlatego sprawdzi się głównie w przypadku ludzi, którzy dużo podróżują.


Lodówki na wkłady chłodzące

samochodowa lodówka turystyczna 12v
samochodowa lodówka turystyczna 12v
Współcześnie dostępne są także lodówki turystyczne bez zasilania. Z wyglądu są podobne do szczelnie zamykanych plastikowych pojemników. Wnętrze lodówek odizolowane jest od otoczenia przez piankę poliuretanową lub styropian, co sprawia, że utrzymują niską temperaturę, a przy tym nie ważą dużo. Chcąc skorzystać z tego typu lodówki, najpierw musimy zamrozić wkład w pełnowymiarowej chłodziarce, którą mamy w domu.

Przenośna lodówka utrzyma temperaturę nawet przez 12 godzin, a więc tego typu sprzęt będzie idealnym rozwiązaniem na niedługi piknik czy wyjście na plażę. Aby lodówka spełniała swoje zadanie, warto pamiętać, że zimne powietrze zawsze opada na dół, dlatego też wkłady mrożące najlepiej układać na pożywieniu, które chcemy schłodzić, a nie na dnie lodówki. Lepiej również od razu zaopatrzyć się w dwa wkłady.


Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze lodówek, oprócz takich oczywistych rzeczy jak ceny, warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Co jeszcze jest istotne?

  • pojemność – musimy zadać sobie pytanie, jak będziemy wykorzystywać zakupiony sprzęt i do czego będzie on nam potrzebny. Jeśli planujemy zakupić lodówkę jedynie na krótkie wypady i nie urządzamy ich zbyt często, dobrym wyborem będzie lodówka elektryczna. Jeśli używalibyśmy jej sporadycznie, na przykład na piknik czy krótkie, jednodniowe wypady, sprawdzi się także ta na wkłady chłodzące. Jeśli jednak ma być to lodówka dla zawodowego kierowcy, który dużo czasu spędza w trasie, najlepszym wyborem będzie lodówka kompresorowa na gaz.
  • temperatura chłodzenia – przy wyborze warto zwrócić uwagę, by temperatura chłodzenia była jak najmniejsza, a przede wszystkim dostosowana do naszych potrzeb. W sprzedaży są dostępne lodówki chłodzące w temperaturze 7 stopni, co pozwoli na przechowywanie zwykłej żywności, ale są także i takie potrafiące osiągać temperaturę chłodzenia na poziomie -20 stopni. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i w jakim celu ją kupujemy.

Pamiętaj, by jasno i dokładnie sprecyzować swoje potrzeby, a wtedy wybór lodówki turystycznej stanie się wyjątkowo prosty.


Lodówki turystyczne RANKING

Ranking Lipiec 2022

Zestawienie najchętniej wybieranych lodówek turystycznych i samochodowych, oferowanych w sklepach online.


4 opinii o “Lodówka turystyczna

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2022 - komentarze
  1. Nie ma nic lepszego niż taka lodówka turystyczna na wyjazd. Kiedyś zabierałem ze sobą zamrożone wkłady i wkładałem do torby, ale to nie dawało takiego efektu jak lodówka, która chłodzi tyle ile powinna i co najważniejsze przez odpowiedni czas.

  2. Dobra lodówka turystyczna wcale nie kosztuje dużo, więc wydaje mi się, że warto ją mieć jak się jedzie na jakiś dłuższy wyjazd i chce zabrać jakieś rzeczy spożywcze ze sobą. Do tego w samochodzie zawsze powinno znaleźć się miejsce na nią, bo nie zajmuje aż tyle miejsca.

  3. Zdecydowanie na wyjazdach, taka lodówka samochodowa to świetny wybór. Można bez wątpienia w niej trzymać najważniejsze produkty, które muszą być w chłodniejszej temperaturze przez długi czas.

  4. Kiedyś była u mnie lodówka turystyczna na wkłady, ale teraz przerzuciłem się na elektryczną i jest dużo lepsza. Oczywiście, trzeba mieć do niej dostęp prądu, ale chłodzi dużo wygodniej i dłużej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...