Awaria sieci wodociągowej, przerwy w dostawie wody spowodowane pracami konserwacyjnymi czy też wyjazd w nieznane i napotkanie przeszkód w dotarciu do celu. To tylko kilka sytuacji, które mogą nas spotkać, a kończą się problemami z dostępem do wody pitnej. Na takie okazje można, a nawet trzeba być przygotowanym. Co warto zrobić, aby zapewnić sobie wodę pitną w ekstremalnych (i nie tylko) sytuacjach?
Zapas wody butelkowanej
Niezależenie od pory roku warto mieć w domu zapas wody butelkowanej, najlepiej mineralnej. Musimy mieć bowiem na uwadze, że w zimie nierzadko występują awarie sieci wodociągowej, które są spowodowane niskimi temperaturami. Wtedy to pojawiają się przerwy w dostępie do wody, niekiedy na dłuższy czas. Latem zaś wręcz przeciwnie – bardzo wysoka temperatura i brak opadów doprowadzają do suszy. Ponownie mogą się pojawiać problemy z dostępnością wody pitnej, na podmiejskich działkach zaś występują przerwy przez dłuższy czas, bo tych naturalnych zasobów zaczyna po prostu brakować.
To tylko kilka z sytuacji, które mogą nas zastać. Nie możemy również zapominać o tym, że woda nie należy do zasobów nieograniczonych, o czym regularnie mówi się w kontekście ochrony środowiska oraz oszczędnego korzystania z tego, co daje nam natura. Warto zatem zadbać o to, by mieć pod ręką zapas wody, która jest niezbędna do zachowania zdrowia, a nawet życia.
Tabletki do uzdatniania wody – podczas wypraw w (nie)znane
Jeśli wybieramy się na wycieczkę, szczególnie w odległe i dzikie rejony, zabieramy ze sobą praktyczny ekwipunek. W plecaku znajdujemy miejsce na suchy prowiant, a także butelki czy bidony z wodą. Musimy mieć jednak na uwadze, że odwiedzanie nieznanych dotąd regionów, a także poruszanie się mało popularnymi szlakami, niesie ze sobą pewne ryzyko.
Jeśli się zgubimy, czeka nas dłuższa droga i nierzadko konieczność poradzenia sobie w ekstremalnych warunkach, a zapasy nie są wieczne. Na wyposażeniu warto mieć specjalne tabletki do uzdatniania wody, które do zakupienia są na stronie https://karaluch.com.pl/. Tabletki te są niedrogie, zajmują minimum miejsca, a dzięki nim jesteśmy w stanie pozyskać wodę pitną z nieznanych źródeł. Wystarczy jedna lub dwie tabletki i kilkadziesiąt minut, aby oczyścić wodę pobraną z jeziora, rzeki, a nawet kałuży, i wykorzystać ją do picia czy mycia warzyw i owoców.
Woda w saszetce – na ekstremalne warunki
Ciekawym produktem jest również woda w saszetce. Przewidziana przede wszystkim na potrzeby armii, ale i chętnie wybierana przez miłośników survivalu. Taka porcja wody ma nawet kilkuletni okres przydatności do spożycia. Saszetka nadaje się do zamrażania i rozmrażania, jest odporna na niskie i wysokie temperatury oraz nacisk. Zapakowana w saszetkę woda zapewnia ponadto łatwe przechowywanie sporych jej ilości.
Nauczeni doświadczeniem, ale i obserwujący, jak wiele nagłych i niespodziewanych zdarzeń może nas zastać, przygotowujemy się m.in. na blackout. Bądźmy gotowi także na czas, kiedy to dostęp do wody będzie ograniczony. Z powyższymi propozycjami poradzimy sobie nawet w niezwykle ekstremalnych warunkach.