Rankingi z 01 października 2022

Termos

Survival

Kiedy znajdujemy się poza domem, a w pobliżu nie ma żadnej restauracji czy baru, gdzie moglibyśmy wypić gorącą kawę czy herbatę, lubimy mieć ze sobą termos. To naczynie, chociaż zwyczajne i niepozorne, jest bardzo użyteczne, zwłaszcza w podróży.

Sekretem jest specyficzna budowa termosu. Choć na zewnątrz tego nie widać, ma podwójne ściany, między którymi znajduje się specjalna szczelina, z której wypompowuje się powietrze tak, aby powstała w nich próżnia. Dzięki temu przepływ powietrza jest utrudniony, a temperatura wlanego napoju jest zachowana. Dodatkowym atutem, jeśli chodzi o konstrukcję termosu, jest lustrzana powierzchnia w jego wnętrzu, która również ma wpływ na utrzymywanie temperatury.

termos turystyczny na herbatę i kawę
termos turystyczny na herbatę i kawę

Należy także wspomnieć, że termos okazał się rewolucyjnym wynalazkiem. Wcześniej nie istniały żadne inne dość skuteczne metody na zachowywanie temperatury napojów, czy też innej żywności. W XIX wieku używano tzw. szwedzkich skrzynek, do których wkładano gorący posiłek, a następnie szczelnie zamykano. W 1898 roku szkocki chemik i fizyk James Dewar wynalazł termos, jaki znamy do dziś.


Bez kawy ani rusz

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kawy, czasem nawet kilku dziennie. Jeśli pracujemy lub przebywamy w miejscu, gdzie nie ma problemu z dostępem do wody i czajnika elektrycznego lub kuchenki gazowej, w każdej chwili możemy przygotować ten pobudzający napój.

Bywają jednak sytuacje, kiedy o kawie możemy tylko pomarzyć, np. podczas podróży, spaceru, na biwaku czy polowaniu. Wtedy z pomocą przychodzi nam termos do kawy. Dokonując zakupu takiego termosu, możemy zdecydować się na ten wykonany z plastikowej obudowy i szklanego wkładu. Posiada on bardzo dobre właściwości izolacyjne, a jego atutami są także przystępność cenowa i pełna gama dostępnych kolorów. Należy jednak pamiętać, że plastik nie gwarantuje nam lekkości termosu, a wręcz przeciwnie. Dlatego termos do kawy tego rodzaju najlepiej sprawdzi się jako niezbędnik podróży samochodem czy pociągiem oraz kiedy nie musimy pokonywać dalekich odległości, a chcemy cieszyć się smakiem kawy czy herbaty. Wystarczy wówczas produkt ze średniej półki cenowej.


Termos na szlak

duży termos turystyczny na kawę lub herbatę
duży termos turystyczny na kawę lub herbatę
Wybór termosu ma niebagatelne znaczenie w przypadku, gdy jesteśmy miłośnikami górskich wędrówek i prowadzimy aktywny tryb życia, czynnie uprawiamy sport. Termos turystyczny, oprócz swoich oczywistych właściwości, powinien także charakteryzować się innymi ważnymi cechami. Wysoki poziom odporności na uszkodzenia to na pewno podstawowe kryterium. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc termos turystyczny wykonany ze stali nierdzewnej, która skutecznie ochroni naczynie. Wiąże się to z kolejną istotną cechą, mianowicie z lekkością. Termosy ze stali są znacznie lżejsze niż plastikowe, co sprawi, że noszenie go w plecaku podczas wędrówki czy aktywności fizycznej, nie będzie zbyt uciążliwe.

Warto także zainwestować w termos turystyczny wzbogacony o gumowe lub silikonowe wstawki, które nadadzą mu właściwości antypoślizgowych. W górskich warunkach, gdzie nie trudno o poślizgnięcie czy potknięcie, na pewno będzie to pomocne. Tutaj musimy już liczyć się z większą ceną, ale równocześnie z odpowiednią jakością. Plusem będzie także obecność paska ułatwiającego przenoszenie.


Obiad to podstawa

obiadowy termos na jedzenie i zupę
obiadowy termos na jedzenie i zupę
Będąc w podróży, czy też na górskim szlaku, bywa że zamiast jeść suche kanapki, marzymy o gorącej zupie lub innym posiłku. W takiej sytuacji najlepiej wybrać termos na jedzenie. Jego konstrukcja i właściwości termoizolacyjne tak naprawdę nie różnią się od zwykłego termosu na kawę, ale jednak są pewne kryteria, które musi spełniać tego rodzaju pojemnik, jeśli ma to być np. termos obiadowy na zupę. Przede wszystkim pojemność – to jeden z podstawowych parametrów termosu obiadowego. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego apetytu i długości podróży.

Należy oszacować ile jedzenia będziemy potrzebować, a następnie dobrać do tego pojemność. Standardem jest termos na jedzenie, który wystarczy na 500 ml. Na rynku dostępne są także termosy litrowe, a nawet większe, jednak należy wziąć pod uwagę to, iż im większe naczynie, tym większy ciężar w plecaku czy torbie. Warto także zaopatrzyć się w termos na jedzenie wzbogacony o takie dodatki, jak powłoka antypoślizgowa czy zakrętka z zaworem bezpieczeństwa. Lepiej, żeby nasz obiad nie wylądował w plecaku czy pod naszymi nogami.

Zobacz również!


Zdrowo i kolorowo

Szczególnego namysłu wymaga także zakup termosu dla dzieci, co chyba nikomu nie wydaje się dziwne. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo najmłodszych oraz ich wygodę. Ważne aby taki termos dla dzieci był wykonany z nietłukącego materiału, czyli wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz był pozbawiony szkodliwych tworzyw, takich jak np. BPA, ftalanów i ołowiu. Wówczas żywność czy napój, który przygotowujemy dla naszego dziecka, pozostanie bezpieczna i pełnowartościowa.

Chcąc zachęcić dzieci do korzystania z termosu warto, aby posiadał odpowiednie walory wizualne, dopasowanie do upodobań dzieci – żywe kolory, nadrukowane postaci z bajek – to wszystko dodaje atrakcyjności w oczach najmłodszych.

Jeśli chodzi o pojemność, to w przypadku dzieci, wystarczającą będzie średnio 300-350 ml. Wówczas termos bez problemu można schować do dziecięcego plecaka. Ważna jest także funkcjonalność, jak chociażby łatwo odkręcające się wieczko, które jednocześnie nie spowoduje samoistnego wydostania się zawartości do plecaka.


Podsumowanie

Dokonując zakupu termosu, oprócz przemyślanego wyboru, warto także znać kilka podstawowych zasad związanych z użytkowaniem tego przydatnego naczynia.

  • Dobrej jakości termosy utrzymują ciepło nawet do 20 godzin. Czas uzależniony jest od warunków, temperatury otoczenia, szczelności nakrętki i jakość wykonania.
  • Warto zwrócić także uwagę na ilość uszczelek, które zapobiegają przeciekaniu wlanego do termosu płynu.
  • Nakrętka termosu może pełnić funkcję kubka, nie powinna więc się nagrzewać, by nie poparzyć naszych dłoni.
  • Dobrze, jeśli termos posiada pompkę lub dzióbek, który umożliwia dozowanie kawy lub innego napoju.

Dobry wybór zakupowy i właściwe użytkowanie sprawią, że termos stanie się idealnym towarzyszem na mniejsze lub większe wyjazdy i wyprawy.


Termosy turystyczne RANKING

Ranking wrzesień 2022

Zestawienie najchętniej wybieranych termosów turystycznych na kawę, herbatę czy nawet jedzenie, oferowanych w sklepach online.


Zapytania samoobronne i survivalowe userów:

  • zakup termosa poradnik

2 opinii o “Termos

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2022 - komentarze
  1. Długo myślałem nad tym jaki termos wybrać. Wybór padł na vacuum i powiem szczerze, że to świetna jakość w stosunku do ceny. Warto trochę dopłacić, żeby mieć porządny termos, który będzie w terenie dobrze izolował temperaturę wody, czy też czegokolwiek chcemy 😉

  2. Szczerze powiedziawszy, to nie myślałem, że kiedykolwiek ranking termosów mi się przyda, a jednak. Coraz więcej nowości na rynku i ciężko było mi się jednoznacznie zdecydować. Na szczęście wybrałem i spisuje się jak do tej pory znakomicie , dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...