Rankingi z 21 lutego 2024

Krzesiwo

Survival

Przed każdym, kto myśli o wyjeździe survivalowym czy bushcrafcie, stoi pierwsze poważne zadanie: skompletowanie odpowiedniego sprzętu survivalowego. Trzeba zaopatrzyć się w rzeczy ułatwiające funkcjonowanie w trudnych warunkach, ale nie można przesadzić z ilością! Przecież wszystko to będziemy osobiście dźwigać na plecach. Toteż najpierw z naszej podróżnej listy znikają wszystkie zbędne przedmioty.

Rozpalanie ognia to jedna z najważniejszych umiejętności każdego, kto chce nauczyć się przetrwania z dala od cywilizacji. Jakiś czas temu firmy produkujące sprzęt surwiwalowy wypuściły na rynek chociażby tzw. krzesiwo magnezowe. Czym się charakteryzuje? Jak należy się nim posługiwać? O tym poniżej.


Nowoczesne krzesiwa

krzesiwo magnezowe
krzesiwo magnezowe
Krzesiwo jest znacznie bardziej praktyczne niż zapałki, które mogą przemoknąć, czy zapalniczka, której paliwo szybko się wyczerpuje. Krzesiwa są odporne na działanie deszczu i mrozu. Poza tym rozpalenie ogniska z użyciem krzesiwa jest wyzwaniem i podstawową umiejętnością dla każdego, kto nazywa się survivalowcem.

Obecnie nie uderza się krzesiwem o krzemień, by wykrzesać iskry – używa się krzesiwa z prętem żelazo-cerowym. Ich skuteczność jest zdecydowanie wyższa niezależnie od warunków zewnętrznych, więc rozpalenie ognia jest czynnością relatywnie prostą.

Temperatura iskier uzyskiwanych z krzesania wynosi około 3000°C.

Każde krzesiwo jest wyposażone w sznureczek oraz stalową blaszkę, która posiada dwie krawędzie przygotowane do pocierania – prostą oraz ząbkowaną, co dalej będziemy nazywać iskrownikiem.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesiwa?

Wybór krzesiwa powinien opierać się przede wszystkim na jego pragmatycznych właściwościach i wygodzie użytkowania, odrzucając walory estetyczne takie jak kształt lub wygląd oprawy, choć niektóre firmy starają się tym właśnie przyciągnąć klientów.

Budowa praktycznie wszystkich współczesnych krzesiw  wykorzystuje pręt z żelazo-cerowej mieszanki. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na grubość pręta. Najbardziej popularne  są krzesiwa z prętem o grubości 8-9 mm i długości roboczej ok 6-7 cm.

Na rynku dostępne są również modele o grubości 6mm, nazywane wersjami „light” oraz ich przeciwieństwo, krzesiwa XXL z prętem grubości aż 13 mm. Te ostatnie cieszą się bardzo dobrą opinią jako maksymalnie trwałe i wygodne w użyciu. Współczesne krzesiwo pozwala aż na kilka tysięcy użyć, a więc jest to wybór na lata.

Zobacz również!
Rankingi krzesiw luty 2024


Krzesiwo magnezowe

Krzesiwa magnezowe to te, które wykorzystują magnez i należą do krzesiw o małej średnicy pręta. Są jednak bardzo praktyczne i praktycznie niezawodne, a wszystko dlatego, że magnezja użyta do produkcji obudowy krzesiwa ma za zadanie ułatwić rozpalenie ognia. Przy tarciu o nią twardym przedmiotem powstają wióry magnezowe, które łatwo rozpalić. Magnezja jest doskonałą rozpałką, daje duży strumień iskier, dlatego okaże się doskonałym wyborem przy trudnej pogodzie i nie do końca suchej podpałce.

Ponieważ skuteczność iskier magnezjowych jest naprawdę duża, przy suchej pogodzie i dobrej podpałce istnieje ryzyko pożaru – zwłaszcza, gdy wieje wiatr. Dlatego należy pamiętać o zasadach zachowania bezpieczeństwa i zawsze wybierać zabezpieczone miejsca.


Rozpalanie ognia krzesiwem magnezowym

rozpalanie ogniska
rozpalanie ogniska
Rozpalanie ognia z użyciem krzesiwa magnezowego może się odbyć za pomocą dwóch metod.
Pierwszy sposób: ustawić pręt krzesiwa pod kątem około 45 stopni w taki sposób, aby koniec jego koniec opierał się na podłożu i przygotowanej rozpałce. Krzesiwo musi pozostać statyczne, a ruchy wykonujemy iskrownikiem, dlatego warto zadbać, by podłoże było stabilne!

W drugiej metodzie działamy na odwrót: pręt krzeszący ustawiamy kilka centymetrów nad rozpałką. Krzesanie wykonujemy ciągnąc krzesiwo w górę po krawędzi iskrownika.

Wystarczy kilka energicznych ruchów, aby z krzesiwa magnezowego wydobyć wystarczającą ilość iskier. Im bardziej ostra krawędź iskrownika, tym więcej i bardziej konkretnych iskier uda się wydobyć. Druga metoda jest łatwiejsza, dlatego polecamy ją początkującym oraz podczas trudniejszych warunków pogodowych.

Popularne marki produkujące krzesiwa to między innymi: Light My Fire, Meteor, World Scout.


Krzesiwa do rozpalania ogniska RANKING

Ranking luty 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych krzesiw turystycznych do rozpalania ogniska, oferowanych w sklepach online.


Zapytania samoobronne i survivalowe userów:

 • krzesiwo do rozpalania ognia
 • https://www pomysliwsku pl/krzesiwo/

12 opinii o “Krzesiwo

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
 1. Dobre krzesiwo to podstawa wypadu za miasto, np pod namiot. Jeżeli pogoda niezbyt dopisuje to tym bardziej, bo bez tego ciężko będzie nam ognisko rozpalić. Dobre krzesiwa działają znakomicie nawet gdy są całkowicie mokre, więc warto się w coś takiego wyposarzyc.

 2. Krzesiwo na offroad to podstawa. Od dłuższego czasu jeżdżę na takie wyjazdu i na każdym się przydaje. Jest to zakup dosyć jednorazowy, bo jedyna szansa, że trzeba będzie kupić to zgubienie go 😀 Polecam każdemu, zaoszczędza się mega dużo czasu na rozpalanie ogniska, a w dodatku w złą pogodę jest jak znalazł.

 3. Krzesiwo na wyjazdy na biwak czy innego rodzaju survival to coś niezbędnego. Zawsze mam ze sobą w aucie, na wszelki wypadek, bo nie wiadomo co się nam przytrafi 😉 Fajny, ciekawy artykuł!

 4. Krzesiwo na wyjazd to coś co po prostu trzeba mieć i nie warto się bez tego ruszać na jakikolwiek wyjazd pod namiot, bo nie wiadomo co się zdarzy. Dobre krzesiwa dają bardzo dobre efekty, warto kupić coś porządnego i mieć na zawsze. Ciekawa strona i materiały, oby tak dalej!

 5. Na wszelkiego typu wypady za miasto, biwaki itd krzesiwo jest po prostu niezbędne. Nie warto się trudzić i próbować rozpalić ogień czymkolwiek innym, bo wystarczy krzesiwo i trochę wysiłku i po sprawie. Kosztuje gorsze, a służy lata.

 6. W harcerstwie nauczyłem się z tego korzystać i powiem szczerze, że od lat wożę w samochodzie w schowku właśnie krzesiwo. Praktyczne i niezawodne, dobre krzesiwo rozpali nawet ogień jak jest bardzo wilgotno bez większych problemów.

 7. Bardzo fajne jest krzesiwo magnezowe, zdecydowanie najbardziej moge je polecić. Krzesiwo jest idealne na wyjazdy pod namiot, gdzie nie wiemy jakie warunki będą panowały – warto go mieć, żeby nie został bez ognia!

 8. Z doświadczenia wiem, że dobry wybór to krzesiwo syntetyczne. Nie ma z nim w żadnych warunkach problemu, czy deszcz czy śnieg, rozpalimy ogień bez problemu. Krzesiwo kupuje się raz i służy latami.

 9. Od lat używam krzesiwa jeżdżąc pod namiot i nie wyobrażam sobie po prostu tego nie mieć. Świetna sprawa, bardzo się przydaje, bo nie zawsze pogoda dopisuje i wtedy ognisko to jedyne źródło ciepła, oraz fakt przyrządzenia czegoś ciepłego do jedzenia 😉

 10. Na wsi mam krzesiwo, bo często się przydaje przy wyjazdach pod namiot, a tam właśnie najczęściej jeżdżę. Prostota tego krzesiwa jest zadziwiająca, a można w każdych warunkach rozpalić ogień 😉 Pozdrawiam, fajny artykuł.

 11. Krzesiwo na wyjazd, a tym bardziej survival to must have. Dużo bardziej funkcjonalne od zapałek czy zapalniczki. Można w każdych warunkach rozpalić ogień przy minimalnych umiejętnościach 😉

 12. Kupiłem u Was to najprostsze krzesiwo magnezowe i z całego serca polecam każdemu. Byłem z nim na kilku wyjazdach i po pierwszym razie wiedziałem, że to rzecz bez której nie można obejść się na wyjeździe pod namiot 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...