Rankingi z 07 grudnia 2022

Śpiwór turystyczny

Survival

Śpiwór to niezbędne wyposażenie dla turystów, którzy bardzo dużo czasu spędzają poza miejscem swojego zamieszkania. Wiadomo, że może się on przydać na przeróżnych wyprawach, zwłaszcza tych górskich, gdzie nie można liczyć na nocowanie w hotelu lub też schronisku. Wtedy też na noc trzeba się dobrze przygotować, a bez śpiwora jest to niemożliwe. Najlepiej jeśli będzie on bardzo ciepły, wtedy też nie zmarznie się w nocy i rano można obudzić się w pełni wypoczętym.

Chętnie kupowany jest przede wszystkim śpiwór zimowy, który wyróżnia się tym, że jest on dodatkowo ocieplany od wewnątrz. To bardzo ważne, ponieważ jak wskazuje nazwa używa się go zwłaszcza w warunkach zimowych, kiedy to za oknem pada śnieg lub też przeważają bardzo niskie temperatury. Nocowanie w takich warunkach poza domem to bardzo trudne wyzwanie, jednak turyści coś o tym wiedzą i mają pojęcie o tym, jak się wyposażyć, aby przetrwać noc.

wypoczynek w górach z plecakiem, namiotem i śpiworem turystycznym
wypoczynek w górach z plecakiem, namiotem i śpiworem turystycznym

Śpiwory puchowe

Optymalnym rozwiązaniem dla wielu turystów może okazać się śpiwór puchowy. Posiada on wypełnienie puchem kaczym lub gęsim, w zależności od tego, gdzie się go kupi. Puch jest bardzo dobrym izolatorem, więc nie trzeba martwić się o to, że w zimę będzie człowiekowi ciepło, gdy będzie nocował np. na polu kempingowym, a nie w swoim łóżku.

Przed wyprawą warto zaopatrzyć się w taki właśnie śpiwór, a na pewno zakończy się on powodzeniem. Zwykle są one nieco droższe od tych wypełnionych materiałem syntetycznym, jednak zależne jest to też od zaangażowania w poszukiwania, w Internecie można znaleźć naprawdę ciekawe oferty po bardzo korzystnej cenie. Istotne jest też to, aby udanie dobrać rozmiar śpiwora, aby przypadkiem jakaś część ciała w zimę nie znajdowała się poza nim. Wtedy też można narazić się na spore odmrożenia, a to może zakończyć się chociażby wizytą w szpitalu, a nawet kalectwem.


Śpiwór mumia

ciepły śpiwór puchowy typu mumia
ciepły śpiwór puchowy typu mumia
Śpiwór mumia będzie idealnym wyborem, gdy ktoś będzie chciał przetrwać nawet najtrudniejsze warunki poza domem, wtedy też można skutecznie otulić praktycznie całe ciało. Oczywiście dostępne są zarówno śpiwory damskie oraz męskie, tak aby móc dobrać je indywidualnie do wymiarów swojego ciała, ale turyści nie mają z tym raczej problemów, zawsze mogą też polegać na poradach ze strony sprzedawców. 

Warto przed zakupem takiego śpiwora przetestować go na sobie. Wtedy nie będzie się miało obaw, czy będzie on pasował i nie zawiedzie oczekiwań turysty, np. podczas wyprawy górskiej. W takiej sytuacji nie ma się już odwrotu i nie można sobie pozwolić na skorzystanie z innego śpiwora. Śpiwory mumie są w stanie:

 • odprowadzać wilgoć na zewnątrz,
 • zapewnić komfortowy sen nawet w mroźną noc,
 • chronić przed zimnem całe ciało.

Nic dziwnego, że turyści tak chętnie decydują się na takie zakupy, lepiej jednak robić to bezpośrednio, aby nie mieć potem w trakcie wyprawy jakichś problemów z dopasowaniem śpiwora.


Śpiwory dziecięce

Wiadomo, że zabierając ze sobą na wyprawę dzieci ważne jest to, aby wyposażyć je w odpowiedni sprzęt. Nie można przecież położyć dziecka do śpiwora dla dorosłych, ponieważ wtedy zimne powietrze będzie przedostawało się do środka przez niewypełnione miejsca. Jest to nierozsądne działanie, dlatego przyda się w tym zakresie mały śpiwór dziecięcy. Takie śpiwory zakupić można zwłaszcza w sklepach sportowych. Małe istoty powinny je jednak przymierzyć, tak aby nie było żadnego luźnego miejsca, ponieważ wtedy można narazić ciało na wychłodzenie, a tego rodzice nie chcieliby przecież doświadczyć u swoich dzieci.

Zobacz również!
Rankingi śpiworów turystycznych grudzień 2022


Śpiwór kołdra

Ostatnim z polecanych rodzajów śpiworów turystycznych jest ciepły śpiwór kołdra. Warto zdecydować się na wydanie odłożonych pieniędzy właśnie na ten typ śpiwora, ponieważ jest on jak najbardziej uniwersalny. Użytkować można go zarówno zimą, ale też latem. Warto zadbać o to, aby był on antyalergiczny i nie wywoływał żadnych podrażnień na skórze turysty. Na szczęście z dotarciem do takich produktów nie ma obecnie żadnych problemów, wystarczy dobrze poszukać, a po kilku godzinach znajdzie się dla siebie właściwą ofertę, w którą będzie można zainwestować swoje środki przeznaczone na wyprawę. Zawiera w sobie:

 • kołnierz termiczny,
 • ocieplane wnętrze,
 • prawy i lewy zamek.

Korzystanie z niego jest w pełni komfortowe, przyda się w wyposażeniu każdego turysty. Poza tym nie jest to śpiwór o zbyt dużych rozmiarach, więc nie będzie kłopotu z jego spakowaniem. Nie jest też ciężki, więc jego noszenie nie pochłania dużo sił, które można przeznaczyć np. na wspinaczkę.


Śpiwory turystyczne RANKING

Ranking grudzień 2022

Zestawienie najchętniej wybieranych śpiworów turystycznych, oferowanych w sklepach online.


A jeżeli śpiwór nam nie wystarczy i potrzebne będzie dodatkowe źródło ciepła, warto zabrać ze sobą praktyczne ogrzewacze do rąk i dłoni. Ten niewielki termofor spokojnie zmieści się w naszej walizce.

Zapytania samoobronne i survivalowe userów:

 • https://www pomysliwsku pl/spiwor-turystyczny/

5 opinii o “Śpiwór turystyczny

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2022 - komentarze
 1. Puchowy śpiwór zimowy spisuje się praktycznie na każdym wyjeździe, w okresie jesienno-zimowym. Nie wyobrażam sobie wyjazdu bez takiego śpiwora. Jadąc gdzieś nawet w sierpniu może się on przydać, bo wtedy też temperatury spadają blisko zera.

 2. Jadąc gdzieś z naszymi pociechami, warto pamiętać o tym by zabrać mały śpiwór dziecięcy. Nie ma sensu kupować wielkiego śpiwora dla małego dziecka, bo będzie tracił ciepło, a nie o to przecież nam chodzi. Pozdrawiam!

 3. Ciężko się jednoznacznie zdecydować jaki śpiwór turystyczny wybrać, bo jest tego całkiem sporo. Moją radą, jest zwrócić uwagę głównie na wykonanie. Nie warto kupować tanich śpiworów, bo to do niczego nie prowadzi. Te z wyższej półki mają świetne wykonanie i jakość materiału, co przekłada się na wygodę i dobrą izolację od podłoża 😉

 4. W maju wyjazd na pierwszy biwak w życiu i to kilkodniowy, więc już się trochę denerwuje. Sam ranking śpiworów turystycznych spadł mi po prostu z nieba. Kupiłem sobie i żonie śpiwór, mamy nadzieje, że będą dobrze się spisywać 😉

 5. Co sądzicie o śpiworach mumiach? Bo z wyglądu mnie przekonują, ale czy są faktycznie ciepłe? Np. taki Fjord Nansen Fredvang 178cm? Będzie dobry?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...