Rankingi z 18 maja 2024

Materac dmuchany do spania i do wody

Survival

Nocowanie pod namiotem, wypoczynek na plaży, czy wizyta niespodziewanych gości – w każdej z tych sytuacji przydać się może materac na powietrze. Nie ma niestety materaca, który idealnie spełniałby wszystkie potrzeby.

Czym różnią się od siebie materace dmuchane? Na co zwracać uwagę przy wyborze? A może wystarczy nam tylko lazy bag? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

materac dmuchany w pompką elektryczną
materac dmuchany w pompką elektryczną

Typy materaców

Materace dmuchane można podzielić pod względem ich przeznaczenia. Wyróżniamy:

 • materace dmuchane domowe,
 • materace dmuchane turystyczne,
 • materace dmuchane wodne.

Materac dmuchany, który pełnić ma funkcję zapasowego łóżka powinien być komfortowy, aby zapewnić wypoczynek naszym gościom i bliskim. Materace takie mają najczęściej welurową powłokę, są wyższe i łatwe w przechowywaniu.

Materace turystyczne w dużej mierze wpływają na nasze decyzje podjęte podczas wakacji. Posiadają materac turystyczny możemy pozwolić sobie m.in. na nocleg na łonie natury. Tego typu materac na powietrze powinien być prosty w obsłudze, aby nie marnować naszego czasu i energii. Niejednokrotnie materace turystyczne wyposażane są w elektryczne pompki. Inną opcją, która zalicza się do grupy materaców dmuchanych jest materac samopompujący, posiadający zawory automatycznego pompowania.

Materac dmuchany przeznaczony do wypoczynku w wodzie wykonany jest z tworzyw, które umożliwią szybkie schnięcie powierzchni. Powłoka takiego materaca musi być gładka, aby nie podrażniać nagiej skóry. Materace wodne powinny być elastyczne i niskie, dzięki czemu użytkownik nie będzie miał problemu, aby po zsunięciu się z materaca ponownie na niego wejść.


Materiał – kluczowa kwestia

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć jest materiał, z którego materac dmuchany został wykonany. Większość produktów dostępnych na rynku wytwarzanych jest z tworzyw sztucznych. Warto zapytać sprzedawcę, czy materac posiada wszystkie niezbędne atesty i odznacza się odpowiednim poziomem jakości.

Bardzo dobrą opcją jest wybór materaca welurowego, którego powłoka jest wytrzymała i miękka. Zapobiega ona jednocześnie zsuwaniu się prześcieradła, czy śpiwora, a także chroni przed chłodem. Innym rozwiązaniem są materace dmuchane wykonane z gumy kauczukowej i powlekane bawełną. Wybierając materac turystyczny warto rozważyć materace wytwarzane z poliuretanu, ze względu na ich lekkość, cienką powłokę oraz wygodę składania i przechowywania.


Rozmiar materaca

Kolejnym parametrem, który należy rozważyć jest rozmiar materaca. Należy odpowiednio oszacować jego długość, oraz szerokość. Materac wodny nie musi być szeroki, z kolei materac, który będziemy wykorzystywać do nocowania gości powinien już być wystarczająco szeroki, aby pomieścić dwie osoby. Oczywiście większy materac oznacza również konieczność wygospodarowania miejsca w naszym domu, czy mieszkaniu. Dobierając materac turystyczny należy sprawdzić go pod kątem naszego wzrostu. W przypadku osób wysokich długość produktu ma tutaj kluczowe znaczenie.


Komory powietrzne i zawory

Wybierając materac dmuchany należy również zwrócić uwagę na zastosowane zawory i komory powietrzne.

 • Komory, zwane również przegrodami, służą do optymalnego rozprowadzania powietrza w materacu. Każdy materac powinien posiadać co najmniej kilka komór. Ilość przegród wpływa także na komfort użytkowania – mała ilość komór sprawi, że podczas poruszania się na materacu cała jego konstrukcja będzie drgała i wyginała się.
 • Innym kluczowym elementów materaca są zawory. Powinny być one odpowiednio szczelne i solidne, aby po przespanej nocy nie obudzić się na materacu, z którego uszło powietrze. Warto dopytać sprzedawcę w sklepie o to, które zawory najlepiej wytrzymują napór ciśnienia i czynniki atmosferyczne. Coraz więcej produktów posiada wielofunkcyjne zawory, kompatybilne z dużą ilością pompek – nawet tych, które nie zostały dołączone do zestawu.

Zobacz również!
Rankingi materacy dmuchanych maj 2024


Dobór pompki

Czasami zdarza się, że pompka nie została dołączona do materaca. W takiej sytuacji należy się w nią zaopatrzyć. Do wyboru mamy:

 • pompki elektryczne,
 • pompki nożne,
 • pompki tłokowe.

Oczywiście pompki elektryczne należą do najdroższych, niemniej jednak pozwalają nam zaoszczędzić dużo czasu i energii. Korzystając z tego typu pompki będziemy musieli jedynie podłączyć ją do materaca i uruchomić urządzenie.


A może lazy bag?

Spędzając dużo czasu na plaży warto rozważyć zakup doskonałego gadżetu, którym jest lazy bag. Jest to rodzaj małe i lekkiej, którą można zabrać w dowolne miejsce.

Chcąc napompować lazy bag nie potrzeba żadnej pompki – wystarczy jedynie rozszerzyć otwór znajdujący się po jednej stronie tego typu materaca i energicznym ruchem nabrać do niego powietrza, a następnie zawinąć i związać końcówkę.

materac samopompujący lazy bag
materac samopompujący lazy bag

Po napompowaniu lazy bag przypomina połączenie materaca wodnego i sofy – to idealne rozwiązanie na basen, czy plażę. Zajmuje on niewiele miejsca, nie sprawiając większych problemów podczas pakowania.


Materace dmuchane RANKING

Ranking maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych dmuchanych materacy, oferowanych w sklepach online.


3 opinii o “Materac dmuchany do spania i do wody

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
 1. Siostra kupiła w zeszłym roku dmuchanego flaminga – taki duży materac na wodę, spokojnie pomieści jedną sporą osobę 🙂 Można go ze spokojem postawić również na trawniku w ogrodzie. Super sprawa na wyjazdy turystyczne, ale ze względu na gabaryty zdecydowanie lepiej pompować pompką elektryczną lub w ostateczności ręczną.

 2. Czy ten samopompujący lazy bag jest faktycznie wygodny? No i czy warto dopłacać do czegoś lepszego, bo ceny się kształtują od kilkunastu zł do dobrych kilkuset. Dodam, że chcę sporadycznie korzystać z tego typu materaca 🙂

 3. Miałem takiego dmuchawca, kupiłem go chyba za 30-40 zł, i niestety bardzo szybko się przetarł, w efekcie czego powietrze schodziło z niego błyskawicznie … I to pompowanie ręczne, masakra … Na można było dołożyć do jakiegoś nieco lepszego materacyka z 70-80 zł i gitara :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...