Rankingi z 19 kwietnia 2024

Przenośna toaleta turystyczna

Survival

Odkąd w sprzedaży pojawiły się przenośne toalety turystyczne, komfort podróżowania znacząco wzrósł. Niezależnie czy spędzamy wolny czas pod namiotem, na żaglówce, czy po prostu na działce, taka toaleta może całkowicie zmienić nasz wyjazd, zapewniając nam spokojne załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Czym się kierować przy jej zakupie i jak z niej korzystać?

toaleta turystyczna przenośna
toaleta turystyczna przenośna

Rodzaje i zasada działania

Istnieją dwa rodzaje przenośnych toalet. Pierwszy z nich to zwykły pojemnik z dołączoną deską, który po użyciu trzeba od razu opróżnić i wyczyścić. Nie jest on zbytnio polecany, gdyż korzystanie z niego na dłuższą metę jest dość kłopotliwe. Drugi rodzaj to toalety chemiczne. Składają się one z dwóch pojemników. Pierwszy zawiera wodę do spłukiwania, w drugim zbierają się nieczystości. Wodę spuszczamy za pomocą wbudowanej pompki, ręcznej bądź elektrycznej.

Nieodłącznym elementem przenośnego wc jest też deska klozetowa z pokrywą. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebny będzie nam płyn do toalet turystycznych. Jeden środek wlewamy do dolnego zbiornika – upłynnia on fekalia ułatwiając późniejsze wyczyszczenie zbiornika. Drugi środek dodajemy do wody – dba on o czystość i świeżość podczas spłukiwania. Dla pełni zadowolenia powinniśmy się też wyposażyć w specjalny, rozpuszczalny papier toaletowy. Zwykły może spowodować, że nasza ubikacja turystyczna się zatka.


O czym pamiętać przy zakupie?

Podstawowym parametrem, którym powinniśmy się kierować jest pojemność toalety. W zależności od tego jak często będziemy z niej korzystać, możemy wybrać wersję ze zbiornikiem o pojemności 12 litrów (wystarczy on na około 30 spłukań) bądź 20 litrów (wystarczy na około 55 spłukań).

Ze względu na wygodę użytkowania warto zwrócić uwagę na wysokość toalety turystycznej. Wyższa toaleta będzie z pewnością wygodniejsza dla osób dorosłych, ale jeśli z wc mają korzystać również dzieci, warto wybrać niższy model. Część egzemplarzy posiada możliwość przymocowania do podłoża. Z pomocą specjalnej podstawki nasza toaleta będzie stabilna zarówno w przyczepie kempingowej jak i na jachcie.

Ważnym aspektem jest też jakość wykonania. Taka ubikacja turystyczna musi przecież wytrzymać nasz ciężar. W tym celu musi być zbudowana z solidnych materiałów. Dobrze wykonane toalety muszą też posiadać szczelny zbiornik na nieczystości. W innym wypadku ryzykujemy wylanie się zawartości np. podczas jazdy samochodem.

Elementem mającym duży wpływ na wygodę użytkowania jest wskaźnik poziomu nieczystości. Dzięki niemu dowiemy się, kiedy bezwzględnie trzeba opróżnić toaletę i wymienić w niej płyny. Szczyptą luksusu będzie elektryczna pompka do spuszczania wody.

Warto również zwrócić uwagę na pewne elementy konstrukcyjne przenośnej toalety. Po pierwsze, dolny zbiornik nie powinien być większy niż górny. Grozi to przelaniem pojemnika na nieczystości. Po drugie, konstrukcja toalety musi ułatwiać użytkowanie. Powinna być prosta do zdemontowania i wyczyszczenia. Nie powinna natomiast posiadać trudno dostępnych zakamarków, w których będzie gromadził się brud.

Zobacz również!
Rankingi toalet turystycznych kwiecień 2024


Jak korzystać z toalety turystycznej?

Przed rozpoczęciem używania toalety trzeba zaopatrzyć się w specjalne płyny do toalet turystycznych. Nie możemy używać innych środków chemicznych, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie uszczelek i rozszczelnienie wc. Do spłuczki dodajemy odpowiednią ilość płynu i wlewamy do pełna wody. Do zbiornika na fekalia aplikujemy płyn dezynfekujący i około trzy litry wody. Teraz możemy już korzystać z toalety, pamiętając o specjalnym turystycznym papierze toaletowym.


Opróżnianie toalety

Gdy dolny zbiornik się napełni, czas na opróżnienie naszej turystycznej ubikacji. Jak to zrobić?

  • zamykamy zasuwę dolnego zbiornika
  • demontujemy górny zbiornik
  • w punkcie odbioru ścieków opróżniamy dolny zbiornik przez rurę spustową
  • czyścimy zbiornik i ponownie napełniamy toaletę z użyciem płynów

O czym jeszcze pamiętać?

Poza sezonem turystycznym nasza toaleta będzie spokojnie czekała na cieplejsze miesiące. By służyła nam jak najdłużej, warto na czas przechowywania dokładnie ją wyczyścić i osuszyć, zasuwę dolnego zbiornika pozostawić otwartą, a uszczelki nasmarować specjalnym środkiem do konserwacji. Tak przygotowaną toaletę będziemy mogli użytkować przez długie lata, zapewniając sobie kolejne podróże w komfortowych warunkach.


Toalety przenośne RANKING

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych turystycznych i przenośnych ubikacji WC, oferowanych w sklepach online.


2 opinii o “Przenośna toaleta turystyczna

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
  1. Nigdy szczerze powiedziawszy nie słyszałem o czymś takim i tym samym nie wiedziałem, jak to wygląda w praktyce. Czy faktycznie takie przenośne wc jest wydajne? Jak z czyszczeniem takiej ubikacji?

  2. Nie lepiej skorzystać z toalety jakiejś publicznej? Rozumiem survivalowe warunki, nie zawsze jest się gdzie załatwić, ale problem z czyszczeniem takiej ubikacji będzie wszędzie … I co wtedy zrobić z zanieczyszczeniami? Dla mnie osobiście zupełnie niepotrzebny wydatek, chyba że mamy pod opieką osobę o ograniczonych możliwościach poruszania się, to już tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...