Rankingi z 28 lutego 2024

Gaz pieprzowy do samoobrony

Samoobrona

Miotacz gazu pieprzowego to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych przyrządów służących do samoobrony. Przed jego zakupem (a zwłaszcza użyciem w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji) warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat sposobów używania gazu pieprzowego, dostępnych rodzajów tego przyrządu a także skuteczności, jaką wykazuje gaz pieprzowy.

Jaki gaz pieprzowy wybrać? W jakich sytuacjach ten rodzaj przyrządu służącego do samoobrony okaże się efektywny, a kiedy jego skuteczność może okazać się niewystarczająca? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postaramy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.


Gaz pieprzowy: co warto o nim wiedzieć?

obronny gaz pieprzowy
obronny gaz pieprzowy
Miotacze gazu pieprzowego to przyrządy służące do obrony osobistej. Według polskiego prawa nie są one uznawane za narzędzia niebezpieczne, jeżeli używa się ich w samoobronie przed napastnikiem lub agresywnymi psami, więc nawet ewentualne wyrządzenie szkody raczej nie narazi użytkownika na problemy natury prawnej (pod tym względem gaz pieprzowy jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż nóż czy nawet pałka teleskopowa).

Jeżeli chodzi o skutki gazu pieprzowego użytego na napastniku, to w dużej mierze zależą one od rodzaju gazu, odległości w jakiej znajduje się przeciwnik, ilości rozpylonego gazu i tak dalej. W przypadku „słabszych” gazów pieprzowych skutek psiknięcia prosto w oczy z bliskiej odległości to łzawienie oraz pieczenie oczu. Niestety, w wielu przypadkach takie działanie wcale nie pozbawia napastnika zdolności do dalszego ataku.

Mocniejsze rodzaje gazów pieprzowych mogą powodować krótkotrwały paraliż całego ciała, a rozpylone w bardzo dużej ilości nawet śmierć napastnika.

Wybór broni do samoobrony => Jaki pistolet gazowy kupić?


Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Zasadniczo gaz pieprzowy jest dostępny na rynku w dwóch podstawowych formach, a mianowicie w formie aeorozolu oraz w formie żelu.

Gaz pieprzowy w aerozolu

Jeżeli chodzi o tę pierwszą formę, to nie wymaga ona specjalnej precyzji, zwłaszcza przy miotaczach o większej sile i średnicy. Wady gazu pieprzowego w aerozolu to przede wszystkim możliwość zaatakowania samego siebie: wszystko bowiem zależy od kierunku wiatru, jeśli wieje on w naszą stronę, aerozol w znaczącej części uderzy w nas samych.

Gaz pieprzowy w żelu

gaz pieprzowy w żelu
gaz pieprzowy w żelu

Druga z form gazu pieprzowego, czyli żel „wystrzykiwany” przy pomocy miotacza wymaga znacznie większej precyzji: musimy trafić dokładnie w oczy lub chociaż górną część twarzy napastnika, co jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku aerozolu.

Zalety gazu pieprzowego w formie żelu to przede wszystkim fakt, że jego skuteczność nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych: możemy się posługiwać tym rodzajem gazu pieprzowego również wtedy, gdy wiatr wieje nam prosto w oczy.


Czy gaz pieprzowy jest skuteczny?

W tej kwestii zdania są podzielone. Z całą pewnością nie jest przedmiot, przy pomocy którego będziemy w stanie skutecznie obronić się przed nagłym atakiem kilku napastników (w takim wypadku o wiele skuteczniejsza będzie na przykład pałka teleskopowa wyposażona w paralizator). Tym niemniej, posiadanie gazu pieprzowego niewątpliwie zwiększa nasze szanse w przypadku ataku na naszą osobę.

Warto mieć świadomość, że tak samo jak w przypadku każdego innego przyrządu służącego do obrony osobistej oraz każdej broni, skuteczność gazu pieprzowego będzie w wysokim stopniu uzależniona od naszej zdolności posługiwania się tym przyrządem. Co warto poćwiczyć? Przede wszystkim wyciąganie miotacza gazu pieprzowego z kieszeni: powinna to być czynność błyskawiczna, wtedy mamy szansę obronić się nawet przed całkowicie niespodziewanym atakiem.

Warto również zapoznać się ze skutkami działania danego gazu pieprzowego oraz danego modelu (oczywiście, niekoniecznie testując je na sobie lub naszych bliskich). Wielu producentów udostępnia materiały video obrazujące skutki użycia danego modelu miotacza oraz danego rodzaju gazu pieprzowego.

Zobacz również!
Rankingi gazów pieprzowych luty 2024

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie miotacza gazu? Interesować nas powinny takie parametry, jak przede wszystkim:

 • zasięg,
 • moc danego rodzaju gazu (tj. czy powoduje on tylko łzawienie oczu, czy skutki jego użycia są poważniejsze),
 • wymiary miotacza,
 • jego poręczność (powinna być ona dostosowana do wielkości naszych dłoni),
 • możliwość wielokrotnego wystrzykiwania gazu w krótkim czasie (często właśnie to decyduje o tym, czy obrona przy użyciu miotacza gazu pieprzowego będzie skuteczna, czy też nie).

Gazy pieprzowe RANKING

Ranking luty 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych gazów pieprzowych do samoobrony, oferowanych w sklepach online.


12 opinii o “Gaz pieprzowy do samoobrony

Rankingi oraz poradniki na PoMysliwsku.pl 2023 - komentarze
 1. Muszę przyznać, że zawsze gdy wychodzę na imprezę i wiem, ze będę późno wracać to wrzucam swój gaz pieprzowy do torebki. Z nim czuję się bezpieczniejsza, a legalność gazu pieprzowego jest sprawą już uregulowaną. W każdym sklepie w centrum handlowym ze sprzętem militarnym kupimy małą buteleczkę takiego gazu.

 2. Kupiłem swojej dziewczynie gaz pieprzowy w małym opakowaniu, żeby zawsze mogła go mieć w torebce. Skuteczność gazu do samoobrony jest potwierdzona, tylko trzeba uważać na kierunek wiatru, co może być trudne w stresującej sytuacji. Ale lepiej taki gaz mieć i nigdy nie użyć, niż nie mieć kiedy jest potrzebny.

 3. Gaz jak gaz, do samoobrony jest to jedna z najlepszych rzeczy, bo nie wymaga zbytniego wysiłku żeby go użyć. Powiem w prawdzie, że moja dziewczyna ma coś takiego i nosi zawsze przy sobie. Kupiłem jej bo zawsze lepiej jest to mieć na wypadek, niż potem żałować. Pozdrawiam.

 4. Gaz pieprzowy to coś co warto mieć, bo nie wiadomo na co się kiedyś napotkamy. Sam w sobie jest bardzo mały, zależnie od tego jaki rodzaj wybierzemy możemy przeciwnika unieszkodliwić na dobre kilkanaście minut. Wiadomo, trzeba wiedzieć jak go używać i żeby nie przesadzić, bo niektóre są bardzo silne i można trwale uszkodzić narząd wzroku. Pozdrawiam.

 5. Kupiłem narzeczonej gaz pieprzowy po prostu, żeby być spokojnym i kiedyś mogę powiedzieć, że uratował jej życie. Jakiś typ się do niej przystawiał, a okolica nie była przyjemna i wtedy z niego skorzystała, po wcześniejszym przeszkoleniu jej. Fajna rzecz, bo mieści się w torebce, plecaki czy nawet w kurtce i jest całkowicie dozwolona do obrony osobistej, więc uważam, że warto 😉

 6. Gaz to coś co warto mieć, nie zajmuje dużo miejsca a może się nam przydać, nawet nie wiadomo kiedy będziemy go potrzebowali. W każdym sklepie militarnym go dostaniemy, a nawet dostaniemy poradę i szybki trening jak go skutecznie i odpowiednio używać.

 7. Gaz do samoobrony warto mieć, mieści się w kurtce a u kobiet w torebce. Wiadomo, że lepiej by nam się nigdy nie przydał, ale jak już dojdzie do czegoś, warto go mieć. W każdym militarnym do kupienia za kilkanaście złotych i mamy większe poczucie bezpieczeństwa.

 8. Dostałam od męża, bo po przeprowadzce w okolicy pojawiły się jakieś dziwne typy i nie wiadomo co im do łba strzeli. Noszę w torebce w miejscu gdzie od razu go znajdę ( tak, to możliwe ), czuje się bezpieczniej, ale i tak jestem dosyć sceptycznie nastawiona co do jego skuteczności, mimo zapewnień pana w sklepie militarnym i męża.

 9. Kupiłem swojej dziewczynie policyjny gaz pieprzowy, bo okolica nie jest miła, tym bardziej wieczorami jak wraca się z pracy. Kwestia kilkudziesięciu złotych i faktu nauczenia jej jak się z tym obchodzić. Mam jednak nadzieję, że nigdy się nie przyda.

 10. Jeśli chodzi o taki sprzęt, to warto kupić żelowy gaz pieprzowy. Jest dużo bardziej skuteczny od klasycznego. Trafienie przeciwnika w oczy wiąże się z tym, że jest on niezdolny do czegokolwiek przez kilkanaście dobrych minut.

 11. Najlepszy gaz to żelowy – obezwładni w kilka sekund oponenta i będzie leżał dobrych kilkanaście minut 😀 nie życzę nikomu, by musiał go kiedykolwiek używać, ale no fakt faktem, lepiej go mieć niż potem żałować i narażać się na niebezpieczeństwo.

 12. Gaz pieprzowy super sprawa, ale trzeba też wiedziec jak tego użyć, bo niestety nie zawsze się to udaje osobom niedoświadczonym – mówię to jako osoba pracująca z tego rodzaju sprzętem. Gaz do kupienia jest w każdym militarnym, a bardzo łatwo może obezwładnić napastnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena treści: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...